25 Сентябр 2024 1591
2025 йилнинг 7-14 февраль кунлари Хитойнинг Харбин шаҳрида IX қишки Осиё ўйинлари бўлиб ўтади. Шу муносабат билан 23-25 сентябрь кунлари Харбинда бўлажак мусобақа олдидан делегация вакиллари учун семинар ташкил этилди. Унда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ходимлари ҳам қатнашишди.
Семинарда ташкилий қўмита Ўйинларни ўтказиш бўйича батафсил маълумот берди. Хитой томони беллашувлар Харбин ва Ябули шаҳарларида ташкил этилиши билдирди. Режага кўра, Харбинда муз устида кечадиган баҳслар ўтказилса, Ябулида очиқ ҳаводаги беллашувлар ташкил қилинади.
Семинар давомида меҳмонлар мусобақа ўтказиладиган объектлар, делегация аъзолари яшайдиган меҳмонхоналарга ташриф буюриб, яратиладиган шароитлар билан танишди.
Қайд этиш жоиз, Ўйинлар давомида ташриф буюрувчилар учун турли кўнгилочар дастурлар ташкил этилиши ҳам режалаштирилган. Улардан бири ҳар йили Харбинда ўтказиладиган муз ҳайкаллар фестивали бўлиб, бу Ўйинларнинг алоҳида ташриф қоғозига айланиши кутилмоқда.

25 Сентября 2024 1579
7-14 февраля 2025 года в городе Харбин Китая пройдут IX зимние Азиатские игры. В связи с этими соревнованиями 23-25 сентября в Харбине был организован семинар для представителей делегаций стран. В этом мероприятии приняли участие и сотрудники Национального Олимпийского комитета Узбекистана.
Во время семинара оргкомитетом были даны подробные сведения о проведении Игр. Китайская сторона отметила, что соревнования будут проходить в Харбине и Ябули. Согласно плану, в Харбине пройдут соревнования атлетов на льду, а в Ябули - на открытом воздухе.
В ходе семинара гости посетили объекты, на которых будут проводиться выступления спортсменов, гостиницы, где будут проживать члены делегации, и ознакомились с созданными условиями.
Следует отметить, что во время Игр планируется проведения различных культурных мероприятий для посетителей. Один из них – ежегодный фестиваль ледовых скульптур в Харбине, который, как ожидается, станет особой визитной карточкой этой Азиады.