Равшан Ирматов ЎзДЖСТУ профессорлари билан яқин истиқболдаги режаларни муҳокама қилди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов бошчилигида Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳузуридаги Жисмоний тарбия ва спорт илмий–тадқиқотлар институтининг истиқболли режалари ва спорт турлари бўйича Ўзбекистон терма жамоа спортчиларининг натижадорлигини мавзусида илмий ёндашувга асосланган суҳбат бўлиб ўтди. Унда Рашид Маткаримов, Фикрат Керимов, Шамиль Исеев каби етакчи профессорлар иштирок этишди.
Учрашув давомида Равшан Ирматов кучли захирага эга терма жамоаларимизни тайёрлашда соҳанинг илм-фан масалалари ҳам долзарб экани ҳақида тўхталиб, бир қатор истиқболли режалар хусусида фикр алмашди. Терма жамоаларимизнинг халқаро майдондаги муваффақиятларини ошириш мақсадида замонавий илм-фан ютуқларидан кенг фойдаланиш, машғулотлар ва мусобақалар даврида спортчиларнинг функционал даражасини чуқур таҳлил қилиш, институтни лабораториясини керакли жиҳозлар билан таъминлаш каби масалалар батафсил кўриб чиқилди.
Йиғилиш спортчиларимизни Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-214 Олимпия ўйинларига тайёрлашга қаратилган бўлиб, якунида Равшан Ирматов мутахассисларга МОҚ доимо ҳамкорликда ишлашга тайёр экани, ўзбек спорти ютуқларининг салмоғини оширишда олимларимизнинг хизмати беқиёс эканини таъкидлаб ўтди.

Равшан Ирматов обсудил перспективные планы с профессорами УзГУФКС
Под руководством первого заместителя председателя НОК Равшана Ирматова прошла беседа основанная на научном подходе посвященная дальнейшим планам Научно-исследовательского института физической культуры и спорта при Узбекском государственном университете физической культуры и спорта и повышения результативности спортсменов сборной Узбекистана по видам спорта. В мероприятии участвовали такие ведущие профессоры, как, Рашид Маткаримов, Фикрет Каримов и Шамиль Исеев.
В ходе встречи Равшан Ирматов подчеркнул актуальность научного направления в подготовке сильного резерва для наших национальных сборных и обменялся мнениями по ряду перспективных планов. В целях повышения успехов наших сборных на международной арене были рассмотрены такие вопросы, как широкое использование современных научных достижений, углубленный анализ функционального уровня спортсменов во время тренировок и соревнований, обеспечение лаборатории института необходимым оборудованием.
Основным обсуждаемым вопросом на встрече была подготовка наших спортсменов к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. В конце беседы Ирматов выразил, что НОК всегда готов сотрудничать со специалистами и то что вклад научных деятелей в успехе узбекского спорта бесценен.