“Спорт ҳамма учун” лойиҳаси доирасида конференция бўлиб ўтди
Пойтахтимиздаги “HILTON” меҳмонхонасида “Спорт ҳамма учун” лойиҳаси доирасида жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларни паралимпия спорт турлари билан кенг қамраб олиш, ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва жамиятга интеграция қилиш мавзусидаги конференция бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Осиё Паралимпия қўмитаси президенти Мажид Рашид, Ўзбекистон Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, Ўзбекистон Давлат Жисмоний тарбия ва спорт университети ректори Маҳмуд Болтабоев, мутахассислар ва оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Хабарингиз бор, жорий йилнинг 18 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Паралимпия ҳаракатини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Унда “Спорт ҳамма учун” лойиҳаси доирасида бир йилда бир марта параспорт халқаро фестивали, ҳар йили 3 декабрь куни республика ва ҳудудий параспорт фестиваллари, таниқли спортчилар томонидан мастер-класслар, шунингдек, семинар, конференция ва давра суҳбатлари ўтказилиши белгилаб қўйилган. Мазкур конференция ана шу Қарор ижросини таъминлаш мақсадида ташкил этилди.
Азиз Абдуҳакимов тадбирни очар экан, конференцияда иштирок этаётган мартабали меҳмонни юртимизга ташрифи билан қутлаб, мамлакатимизда имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш, паралимпия спорт турларини оммавийлигини таъминлаш, бу масалага давлат ва ҳукумат даражасида аҳамият қаратилаётганини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида, конференцияда сўзга чиққан Мажид Рашид мамлакатимизда тобора ривожланиб бораётган Паралимпия ҳаракатига қаратилаётган юксак эътибордан мамнунлигини изҳор этиб, Осиё минтақасида Паралимпия спорт турларини ривожланиши тўғрисида ўз фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтди ва конференция ишига муваффақият тилади. Айниқса, меҳмон Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини татбиқ этиш борасидаги ишлари, хусусан, паралимпиячиларни ҳам маънавий, ҳам моддий томондан қўллаб-қувватлаётганини олқишлади.
Шунингдек, конференция доирасида Маҳмуд Болтабоев, Осиё Паралимпия қўмитаси ижрочи директори Тарек Соуэ, Ўзбекистон Миллий Паралимпия қўмитаси раиси ўринбосари Шарифжон Моминджанов соҳага оид долзарб мавзуларда маъруза қилишди.
Унда кўтарилган вазифалар ижросини таъминлаш, спортга қизиқувчи имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларни аниқлаш, иқтидорлиларини нуфузли мусобақаларда иштирокини таъминлаш, шу орқали Параосиё ва Паралимпия терма жамоалари учун захиралар тайёрлаш тизимини йўлга қўйишга эътибор қаратилди.
Конференция якунида кун тартибидаги масалалар юзасидан билдирилган таклиф ва тавсиялар амалиётга жадал татбиқ этиладиган бўлди.

В рамках проекта «Спорт для всех» прошла конференция
В рамках проекта «Спорт для всех» в гостинице «HILTON» прошла конференция по привлечению людей с ограниченными возможностями к паралимпийским видам спорта, социальной поддержке и интеграции в общество.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, Министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель Национального Олимпийского комитета Узбекистана Рустам Шаабдурахманов, президент Паралимпийского комитета Азии Мажид Рашид, председатель Национального Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхон Ташходжаев, ректор Узбекского государственного университета физической культуры и спорта Махмуд Болтабоев, эксперты и представители СМИ.
Как известно, недавно наш Президент принял Постановление «О дополнительных мерах по развитию Паралимпийского движения». В рамках проекта «Спорт для всех» планируется проводить международный фестиваль по паралимпийским видам спорта, Республиканские и региональные фестивали, мастер-классы известных спортсменов, а также семинары, конференции и «круглые столы». Данная конференция была организована для обеспечения выполнения данного Постановления.
Открывая мероприятие, Азиз Абдухакимов поздравил почётного гостя с визитом в нашу страну и отметил, что в Узбекистане уделяется особое внимание поддержке людей с ограниченными возможностями, оказывается содействие популяризации паралимпийских видов спорта на государственном уровне.
В свою очередь, Мажид Рашид, отметил, что очень рад высокому вниманию, которое уделяется развитию паралимпийского движения в нашей стране, высказал свои взгляды по поводу популяризации паралимпийского спорта в Азиатском регионе и пожелал успехов в работе конференции. В частности, гость высоко оценил работу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по внедрению здорового образа жизни среди населения, особенно, поддержку паралимпийцев как морально, так и материально.
На конференции также выступили Махмуд Болтабоев, исполнительный директор Паралимпийского комитета Азии Тарек Соуэ, заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета Узбекистана Шарифжон Моминжанов.
Их доклады были посвящены на выполнение поставленных задач, выявление людей с ограниченными возможностями, интересующихся спортом, обеспечить их участие в престижных соревнованиях, тем самым налаживание системы подготовки резерва для сборных, которые примут участие на Паралимпийских и Пара-Азиатских играх.
В конце конференции были выдвинуты предложения и рекомендации, которые будут постепенно реализоваться.