11 Сентябр 2024 1261
Кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев пойтахтимизда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик лойиҳаси – Тошкент -2025 ёшлар Осиё ўйинлари учун барпо этилаётган Олимпия шаҳарчасининг қурилиш ишларини бориб кўрди. Давлатимиз раҳбари ташриф давомида мажмуани халқимиз учун узоқ йиллар хизмат қиладиган, замонавий талабларга мос тарзда барпо этиш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берган эди. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида Спорт вазири Адҳам Икрамов ушбу вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Унда вазир ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва раис ўринбосари Азизжон Камилов, Миллий Паралимпия қўмитаси раҳбарияти, соҳа мутахассислари иштирок этишди.
Йиғилиш давомида вазир давлатимиз раҳбари томонидан барча йўналишларда берилган топшириқларни масъулларга етказди. Хусусан, объекталарни энергия тежамкор хомашёлар билан жиҳозлаш, жараённи юқори даражада рақамлаштириш ва унда сунъий интеллект имкониятларидан кенг фойдаланиш, шаҳарчани ҳамюртларимиз учун маданий ва кўнгилочар мажмуага айлантириш, шунингдек, Ўйинларнинг очилиш маросимига пухта тайёргарлик кўриш борасидаги вазифалар масъуллар билан муҳокама қилиб олинди. Қолаверса, мусобақа рамзларини тасдиқлаш, бинолардан Ўйинлардан сўнг самарали фойдаланиш, ташриф буюрадиган юртдошларимизга барча шароитлар яратиш борасида ҳам фикр алмашилди.

11 Сентября 2024 1255
Вчера Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства Олимпийского городка, который возводится для юношеских Азиатских игр Ташкент-2025. Во время своего визита, Глава Государства дал соответствующие поручения ответственным лицам, обратить особое внимание сооружению комплекса, который будет служить нашему народу долгие годы и учитывать современные требования. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана во главе с Министром спорта Адхамом Икрамовым состоялось совещание по исполнению вышеупомянутых задач.
В мероприятии присутствовали  заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, руководство Паралимпийского комитета страны и специалисты сферы.
Во время встречи Министр передал ответственным лицам все поручения, которые были даны Главой Государства. В частности, с руководителями обсуждены задачи, по оснащению комплексов энергосбережающими материалами, цифровизации процесса и максимального использования возможностей искусственного интеллекта, а также, по подготовке к церемонии открытия Игр, преобразованию городка к культурному и развлекательному центру для жителей страны. Более того, были рассмотрены такие актуальные вопросы, как, утверждение талисмана и логотипа Игр, эффективное использование зданий, после завершения соревнований и создания необходимых условий для наших соотечественников.