Спорт базаларида назоратни кучайтириш юзасидан онлайн йиғилиш ўтказилди
Мамлакатимизда коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш бўйича тузилган махсус Республика комиссиясининг қарорига мувофиқ бугундан карантиннинг янги талаблари кучга кирди. Қарорда кўрсатилган талабларга қатъий риоя қилиш, спорт базаларидаги вазиятни назоратга олиш бўйича онлайн йиғилиш ўтказилди. Унда Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, МОҚ қошидаги РСТИАМ директори Абдушукур Садиков, спорт турлари бўйича федерация ва ассоциацияларнинг масъул вакиллари иштирок этишди.
Йиғилиш аввалида Абдушукур Садиков махсус комиссия қарорининг моҳияти, тарқалаётган янгича штамнинг хусусиятлари ҳақида гапириб ўтди. Шундан сўнг Шерзод Ташматов ҳам мавзу юзасидан фикр билдирди.
“Ҳозирги вазият тобора жиддийлашиб бормоқда. Бир неча йиллардан бери мана шу Олимпиадада ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиш учун катта меҳнат қиляпмиз. Кичик бир эътиборсизлик сабаб қилаётган меҳнатимиз ҳавога учиб кетмаслиги керак. Барча спорт базаларида назоратни кучайтирамиз. Зарурат бўлмаган ҳолларда ҳеч ким базага кирмайди ва чиқмайди. Президентимиз ва ҳукуматимиз, миллионлаб ҳамюртларимиз бизга катта умид боғлашган. Албатта, биз бу ишончни оқлашимиз керак”, – деди МОҚ раиси ўринбосари.
Йиғилиш давомида федерация мутасаддилари билан бирма-бир суҳбатлашилиб, улардаги муаммо ва камчиликлар, спортчиларнинг саломатлиги, тайёргарлик жараёни ҳақида атрофлича суҳбатлашилди.

Состоялось онлайн-совещание по усилению контроля на спортивных объектах
По решению специальной Республиканской комиссии начиная с сегодняшнего дня были введены новые карантинные требования. Состоялось онлайн-собрание, посвященное контролю за соблюдением требований и эпидемиологической ситуацией на спортивных объектах. В нем приняли участие заместитель Министра туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ при НОК Абдушукур Садиков, представители спортивных федераций и ассоциаций.
В начале онлайн-встречи Абдушукур Садиков подробно рассказал о решении специальной комиссии, особенностях нового штамма вирусной инфекции. После по теме выступил и Шерзод Ташматов.
«Ситуация связанная с коронавирусом всё больше требует от нас бдительности. В течении нескольких лет мы усердно трудимся, чтобы достойно принять участие в этой Олимпиаде. Нельзя допустить, чтоб из-за маленькой оплошности, все планы реализовались без положительного результата. Мы усилим контроль во всех спортивных базах. Без надобности никто не будет входить на базу и выходить из ней. Наш Уважаемый Президент и жители страны возлагают на нас большие надежды. Мы должны оправдать их доверие», — сказал Шерзод Ташматов.
В ходе встречи были проведены беседы с каждым представителем федерации, подробно обсуждались их проблемы и существующие недостатки, здоровье спортсменов и тренировочный процесс.