Бугун бутунжаҳон таэквондо куни
Роппа-роса 30 йил муқаддам, 1994 йилнинг 4 сентябрь куни Франциянинг Париж шаҳрида ўтган Халқаро Олимпия қўмитасининг 103-Сессиясида таэквондо WT спорт тури расман Олимпия оиласи қаторидан ўрин олган. 2006 йилдан бери ушбу сана Бутунжаҳон таэквондо куни сифатида кенг нишонлаб келинади.
Таэквондо WT юртимизда тез суратда ривожланиб бораётган, энг оммавий спорт турларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистонлик таэквондо усталари шу пайтгача ёзги Олимпия ўйинларида 2 та олтин ва 1 та кумуш медалга сазовор бўлишган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу сана билан мамлакат таэквондо ассоциацияси, юртимиз таэквондо оиласини самимий қутлайди.

4 Сентября 2024 1428
Ровно 30 лет назад, 4 сентября 1994 года, на 103-й сессии Международного Олимпийского комитета в Париже таэквондо WT был официально включен в программу Олимпийских игр. А с 2006 года эта дата широко отмечается как Всемирный день таэквондо.
Таэквондо WT один из самых популярных видов спорта, который стремительно развивается в нашей стране. Отечественные мастера таэквондо на летних Олимпийских играх завоевали 2 золотые и 1 серебряную медали.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ассоциацию таэквондо страны и всех представителей семьи таэквондо с сегодняшней датой.