Аралаш жанг санъати бўйича жаҳон чемпионатини Ўзбекистонда ўтказиш масаласи кўриб чиқилди
Шу кунларда Халқаро аралаш жанг санъати федерацияси (IMMAF) президенти Керрит Браун пойтахтимизда меҳмон бўлиб турибди. Бугун Спорт вазирлигида мартабали меҳмон билан бир қатор истиқболли режалар муҳокама қилиб олинди.
Учрашувда вазир Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов иштирок этишди.
Даставвал, жаноб Браун мезбонларни Ўзбекистон делегациясининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида эришган улкан муваффақияти билан қутлади. Лос-Анжелес-1984 ёзги Олимпия ўйинлари совриндори бўлган собиқ дзюдочи юртимиз яккакураш турларида жаҳоннинг етакчи давлатлари орасидан мустаҳкам ўрин эгаллаганини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида, спортимиз расмийлари бу каби натижалар ортида Президентимизнинг соҳага эътибори ва ғамхўрлиги турганини билдиришди. Шунингдек, мамлакатимиз йирик мусобақалар, хусусан, кўплаб спорт турлари бўйича жаҳон чемпионатларини юқори савияда ўтказаётганини ҳам қўшимча қилишди.
Қайд этиш жоиз, Керрит Браун 2021 йил мамлакатимизга амалга оширган ташрифи давомида яқинлашиб келаётган жаҳон чемпионатларидан бирини Ўзбекистонга топшириш ғояси илгари сурилган эди. Бугунги суҳбат давомида ушбу таклифни амалга ошириш бўйича илк қадамлар батафсил муҳокама қилинди.

26 Августа 2024 1509
В эти дни президент Международной федерации смешанных боевых искусств (IMMAF) Керрит Браун пребывает в Ташкенте. Сегодня почётный гость посетил Министерство спорта Республики Узбекистан и обсудил планы на будущее.
На встрече присутствовали Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов.
Прежде всего, господин Браун поздравил делегацию Узбекистана с большим успехом на летних Олимпийских играх Париж-2024. Призёр летних ОИ Лос-Анджелес-1984 по дзюдо выразил, что Узбекистан входит в ряды ведущих стран мира, где развиты виды единоборств.
В свою очередь, официальные лица заявили, что благодаря поддержке нашего Президента мы достигаем таких высоких показателей. Они также добавили, что в нашей стране на высоком уровне проводятся масштабные соревнования, в частности, чемпионаты мира по многим видам спорта.
Следует отметить, что в рамках визита Керрита Брауна в 2021 году в Узбекистан была выдвинута идея относительно проведения одного из чемпионатов мира в нашей стране. Сегодня во время встречи были рассмотрены первые шаги по реализации этого предложения.