Юртимизда илк бор ўтказилаётган байдарка ва каноэда эшкак эшиш бўйича жаҳон чемпионатининг тантанали очилиш маросими ўтказилди
Самарқандда старт олган байдарка ва каноэда эшкак эшиш бўйича дунё биринчилигининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, Самарқанд вилояти ҳокими Эркин Турдимов ва Халқаро каноэ федерацияси президенти Томас Кониеско иштирок этишди.
Расмийлар мамлакатимиз бундай нуфуздаги мусобақани биринчи маротаба қабул қилаётган бўлса ҳам, унга юқори савияда тайёргарлик кўрганига урғу беришди. Шунингдек, ушбу мажмуа Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинлари доирасидаги эшкак эшиш баҳсларини юқори даражада ўтказа олиши алоҳида таъкидланди.
Мусобақа стартидан аввал иштирокчи давлатлар ва атлетлар сонида ўзгариш бўлиб, унда 52 давлатдан 284 спортчи совринли ўринлар учун стартга чиқиши белгиланди. Бугун бир қатор дастурларда саралаш баҳслари ўтказилди. Эртага тушдан сўнг дастлабки медаллар жамланмаси ўз эгаларига топширилади.

24 Августа 2024 1559
Состоялась торжественная церемония открытия чемпионата мира по гребле на байдарках и каноэ, который сегодня стартовал в Самарканде. В мероприятии приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, хоким Самаркандской области Эркин Турдимов и глава Международной федерации гребли на байдарках и каноэ Томас Кониецко.
Официальные лица отметили, что наша страна провела тщательную подготовку к престижным стартам, несмотря на то, что соревнования такого уровня проводятся у нас впервые. Также было подчёркнуто, что данный комплекс сможет на высоком уровне провести состязания по гребле в рамках юношеских Азиатских игр Ташкент-2025.
Перед началом соревнований было изменено количество стран-участниц и спортсменов, в результате чего было определено, что 284 атлета из 52 стран будут бороться за призовые места. Сегодня в ряде программ состоялись квалификационные заезды. Завтра во второй половине дня будут определены первые медалисты домашнего первенства планеты.