Янги саҳифа битишда давом этамиз: Дзюдочиларимиз Олимпиадада илк бор 11 та медаллар жамланмаси учун курашишади
Халқаро дзюдо федерацияси Токио-2020 Олимпия ўйинлари учун якуний рейтинг жадвалини эълон қилди. Қувонарлиси, рейтинг якунига кўра терма жамоамиз бўлажак Олимпия ўйинларида 10 вазн тоифаси ва илк бор аралаш жамоавий йўналишда медаллар учун курашиш имкониятига эга бўлди.
Шак-шубҳасиз, бу ўзбек дзюдоси тарихида яна бир янги саҳифа. Шу пайтгача дзюдо жамоамиз Пекин-2008 (6 эркак ва 2 аёл) ва Рио-2016 (7 эркак ва 1 аёл) Олимпия ўйинларида 8 нафардан дзюдочи билан иштирок этган эди. Токиода эса 7 нафар эркак, 3 аёл ва 1 аралаш жамоавий йўналишда курашамиз. Шу тариқа, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раҳбарияти томонидан йўлга қўйилган янгича тизим, мураббийлар штабининг олиб бораётган самарали фаолияти билан биринчи бор Олимпия ўйинларида 3 нафар дзюдочи қизларимиз билан, шунингдек, аралаш жамоавий йўналишда иштирок этадиган бўлдик. Таъкидлаш жоиз, ушбу йўналишда дунёнинг энг кучли 12 жамоасигина Олимпиадага йўлланма олган холос. Бир неча кун муқаддам жаҳон чемпионатининг аралаш жамоавий йўналишида илк бор шоҳсупага кўтарилганимизни инобатга олсак, Олимпия ўйинларида ҳам дзюдочиларимиз медаллар учун асосий даъвогарлардан бўлишади. Рейтинг якунига кўра, қуйидаги вакилларимиз Токио-2020 Олимпиадасида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритишди:
-60 кг: Шарофиддин Лутфиллаев (8, рейтингдаги ўрни) ёки Диёрбек Ўрозбоев (27)
-66 кг: Сардор Нуриллаев (10)
-73 кг: Ҳикматиллоҳ Тўраев (10)
-81 кг: Шарофиддин Болтабоев (7)
-90 кг: Давлат Бобонов (5)
-100 кг: Муҳаммадкарим Хуррамов (14)
+100 кг: Бекмурод Олтибоев (21)
-52 кг: Диёра Келдиёрова (12)
-63 кг: Фарангиз Ҳожиева (64, қитъавий квота)
-70 кг: Гулноза Матниязова (23)
Изоҳ: -60 кг вазн тоифасида икки нафар вакилимиз лицензион ҳудудда рейтингни якунлашди. Якунда қайси спортчи иштирок этиши федерация ва мураббийлар штабининг қароридан сўнг аниқ бўлади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси дзюдо оиласини навбатдаги тарихий натижа билан табриклаб, жамоамизга Олимпия ўйинларида ҳам муваффақият тилайди.

Продолжаем обновлять историю: впервые наши дзюдоисты будут бороться за 11 медалей Олимпийских игр
Международная федерация дзюдо объявила итоговый рейтинг Токио-2020. Примечательно, что по итогам рейтинга наша сборная на предстоящих Играх будет бороться за медали в 10 весовых категориях и командном-микст направлении.
Разумеется, что это является новой страницей в истории дзюдо Узбекистана. До настоящего времени максимальное количество наших дзюдоистов на Олимпиадах достигало 8 (Пекин-2008: 6 мужчин и 2 женщин; Рио-2016: 7 мужчин и 1 женщина). В Токио-2020 от имени Узбекистана будут выступать 7 мужчин, 3 женщин, а также, наши дзюдоисты будут бороться в командном-миксте. Таким образом, благодаря внедрению новой системы руководством федерации дзюдо Узбекистана и эффективной работе тренерского штаба, впервые на Олимпийских играх выступят 3 наших девушек, помимо этого, сборная завоевала шанс выступить в командном-микст направлении. Несколько дней назад на чемпионате мира наши представители впервые поднялись на пьедестал в командном-миксте. Следует отметить, что в этом направлении всего 12 самых сильнейших команд мира удостоились лицензии. Учитывая этот факт, можно сделать вывод, что узбекские дзюдоисты будут основными претендентами на медали Токио-2020. И так, по итогам рейтинга IJF, следующие дзюдоисты имеют шанс принять участие в Токийской Олимпиаде:
-60 кг: Шарофиддин Лутфиллаев (8, позиция в рейтинге) или Диёрбек Уразбоев (27)
-66 кг: Сардор Нуриллаев (10)
-73 кг: Хикматиллох Тураев (10)
-81 кг: Шарофиддин Болтабоев (7)
-90 кг: Давлат Бобонов (5)
-100 кг: Мухаммадкарим Хуррамов (14)
+100 кг: Бекмурод Олтибоев (21)
-52 кг: Диёра Келдиёрова (12)
-63 кг: Фарангиз Хожиева (64, континентальная квота)
-70 кг: Гулноза Матниязова (23)
Примечание: в весовой категории -60 кг двое наших дзюдоистов находятся в зоне рейтинга. После решения федерации дзюдо Узбекистана и тренерского штаба станет известно имя участника Олимпиады.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет семью дзюдо с очередным историческим результатом и искренне желает им успехов в Токио-2020.