Париж-2024 тайёргарлигининг сўнгги босқичи, адолатли танлов, ёхуд бўлажак Олимпия ўйинлари олдидан ўтказилган матбуот анжуманининг тафсилотлари
Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларининг расман старт олишига роппа-роса 10 кун қолди. Пойтахтимиздаги Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида Ўзбекистон делегациясининг мазкур Олимпиададаги иштироки олдидан матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Сакен Полатов, Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов, шунингдек, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Вазир анжуманни очиб берар экан, 3 йил давом этган циклда Президентимиз ва давлатимиз томонидан терма жамоаларимизнинг тайёргарлиги учун барча шароитлар муносиб тарзда яратиб берилгани, бунга жавобан ўзбек спорти тарихида илк бор 19 спорт турида 90 нафар атлет билан 75 та йўлланма қўлга киритилганини, қолаверса, делегациямиз футбол, аёллар кураши, сувга сакраш ва камондан отиш дастурларида дебют қилишини билдирди. МОҚ Бош котиби спорт федерация ва ассоциациялари билан ҳамкорликда улкан иш олиб борилгани, бунинг натижасида тайёргарлик цикли юқори кўрсаткичлар билан якунлангани ҳақида тўхталди. Шунингдек, Ойбек Омилович Халқаро Олимпия қўмитаси ва Ўйинларнинг ташкилий қўмитаси билан мунтазам равишда алоқа йўлга йўлга қўйилгани, делегация аъзолари, спортчи ва мураббийлар учун барча шароитлар яратиб берилишини қўшимча қилди.
Ўз навбатида, Равшан Ирматов футболчиларимизнинг тайёргарлиги, режалар хусусида батафсил гапириб ўтди. Шунингдек, Сакен Полатов бокс, Азизжон Камилов дзюдо мисолида спортчиларимизнинг тайёргарлиги якуний паллага киргани, барча жамоаларимиздан юқори натижалар кутилаётгани хусусида гапириб ўтишди.
Июнь ойида ўтган эркин кураш бўйича Будапешт Гран-присининг олтин медаль соҳиби Разамбек Жамалов Бекзод Абдураҳмоновнинг ўрнига бўлажак Олимпиадада -74 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қилади. Шерзод Ташматов ушбу ҳолатга изоҳ берар экан, танлов соғлом рақобат ва адолатли мезонлар асосида, мураббийлар штаби томонидан курашчиларнинг бугунги кундаги спорт формасидан келиб чиқиб амалга оширилганини таъкидлади.
Анжуман давомида журналистлар делегация олдига қўйилган вазифа, спортчиларимизнинг бугунги кундаги ҳолати, бўлажак баҳсларда фаолият олиб борадиган ўзбекистонлик ҳакамлар ва бошқа йўналишлар бўйича ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олишди.
Бугун Ишчи гуруҳининг дастлабки қисми Францияга пойтахтига йўл олди. Асосий делегация 23 июль санасида Парижга жўнаб кетиши режалаштирилган.

Финальный этап подготовки Париж-2024, справедливый отбор: подробности пресс-конференции, которая была организована перед Олимпийскими играми
До торжественной церемонии открытия летних Олимпийских игр Париж-2024 осталось ровно 10 дней. В столичном музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялась пресс-конференция посвящённая участию делегации Узбекистана в этом важном старте четырёхлетия.
На мероприятии присутствовали Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, а также, сотрудники СМИ.
Открывая мероприятие, Министр спорта отметил, что в нынешнем квалификационном цикле, который длился 3 года, нашим Президентом и государством были созданы все необходимые условия для достойной подготовки всех спортсменов и в ответ на это впервые в истории узбекского спорта 90 атлетов завоевали 75 путёвок по 19 видам спорта. Также, Адхам Икрамов добавил, что делегация Узбекистана на нынешней Олимпиаде будет дебютировать по футболу, женской борьбе, прыжкам в воду и стрельбе из лука. Генеральный секретарь выразил, что совместно со спортивными федерациями и ассоциациями была выполнена масштабная работа и в результате данный Олимпийский цикл завершился с хорошими показателями. Также, Ойбек Касимов добавил, что с Международным Олимпийским комитетом и Оргкомитетом Игр установлена регулярная связь, а для всех представителей делегации, спортсменов и тренеров будут созданы все условия.
В свою очередь Равшан Ирматов, подробно рассказал о подготовке и планах наших футболистов. Также, Сакен Полатов и Азизжон Камилов на примере бокса и дзюдо подчеркнули, что подготовка наших спортсменов вышла на завершающую стадию и сказали, что от всех узбекских атлетов ожидаются высокие результаты.
Победитель Гран-при по спортивной борьбе Разамбек Джамалов, который состоялся в июне месяце в Будапеште, будет защищать честь Узбекистана на предстоящей Олимпиаде в весовой категории -74 кг, вместо Бекзода Абдурахмонова. Комментируя этот факт Шерзод Ташматов отметил, что принцип отбора спортсменов состоялся на основе честной конкуренции и справедливых критериев, а также, с учётом мнения тренерского штаба относительно нынешний спортивной формы борцов.
В ходе конференции журналисты получили подробные ответы на интересующие их вопросы, касающиеся поставленной задачи перед делегацией, текущего физического состояния наших спортсменов, узбекских судей, которые будут работать на предстоящих соревнованиях, и других направлений.
Сегодня первая часть рабочей группы отбыла во Францию. Основная часть делегации отправится в Париж 23 июля.