Париж-2024 лицензиатлари: Учинчи Олимпиадасида қатнашадиган Екатерина Воронина
Енгил атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Екатерина Воронина делегациямиз таркибида учинчи бор ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этадиган саноқли атлетлардан бири ҳисобланади. Еттикураш дастурида қатнашадиган Воронина лойиҳамизнинг бугунги қаҳрамони бўлади.
Воронина Екатерина Александровна 1992 йил 16 февраль куни Тошкент шаҳрида дунёга келган. 2009 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Павел Андреев. Ҳамюртимиз ёпиқ иншоотлардаги қитъа биринчиликларида 2 та олтин, очиқ стадионлардаги Осиё чемпионатларида эса 3 та олтин ва 1 та кумуш медали билан тақдирланган. Шунингдек, унинг ҳисобида ёзги Осиё ўйинларининг 2 та олтин ва 1 та кумуш медали ҳам мавжуд. Мазкур йўналишда 6296 очко билан миллий рекорд соҳиби ҳисобланади. Рио-2016 ва Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси. Кўрсатган натижалари эвазига “Шуҳрат” ва “Келажак бунёдкори” медаллари билан тақдирланган.
Воронина Бутунжаҳон енгил атлетика федерацияси (World athletics) томонидан эълон қилинган рейтинг якунига кўра, еттикураш дастурида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчисига айланди.

Лицензиаты Париж-2024: Екатерина Воронина, которая примет участие на Олимпийских играх в третий раз
Представительница отечественной сборной по лёгкой атлетике Екатерина Воронина входит в ряд спортсменов делегации Узбекистана, которые будут защищать честь страны на Олимпийских играх в третий раз. Сегодня мы расскажем вам об этой спортсменке, которая специализируется в семиборье.
Воронина Екатерина Александровна родилась 16 февраля 1992 года в Ташкенте. С 2009 годя является представительницей национальной сборной Узбекистана. Тренер - Павел Андреев. На континентальных первенствах в закрытых помещениях Воронина завоевала 2 золотые, а на чемпионатах Азии в открытых стадионах - 3 золотые и 1 серебряную медали. Также, на счету легкоатлетки имеется 2 золото и 1 серебро летних Азиатских игр. Воронина является рекордсменом Узбекистана в семиборье (6296 очков). Участница летних Олимпийских игр Рио-2016 и Токио-2020. Награждена медалями "Келажак бунёдкори" и "Шухрат".
Екатерина Воронина вошла в ряд участников летних Олимпийских игр Париж-2024 в программе семиборья по итогам рейтинга, опубликованного Всемирной федерацией лёгкой атлетики (World Athletics).