Париж-2024 лицензиатлари: Жаҳон чемпионати совриндори Шукуржон Аминова
Хоразм аёллар дзюдо мактаби Ўзбекистон терма жамоасининг асосий таркибига энг кўп спортчи етказиб бераётгани билан алоҳида эътироф этилади. Улар орасида -57 кг вазн тоифасида иштирок этадиган Шукуржон Аминова қатор муваффақиятлари билан ажралиб туради.
Аминова Шукуржон Файзулло қизи 2002 йил 16 ноябрь куни Хоразм вилояти Қўшкўпир туманида таваллуд топган. 2017 йилдан халқаро мусобақаларда юртимиз шарафини ҳимоя қилмоқда. Мураббийи Сардор Ниёзметов. Аминова Гран-при мусобақаларида 1 та олтин, турли ёш тоифаларидаги Осиё чемпионатларида 2 та олтин ва 1 та бронза, Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида 1 та кумуш медалга сазовор бўлган. 2021 йилги жаҳон чемпионатида аралаш жамоавий дастурда бронза медали билан тақдирланган.
Аминова Халқаро дзюдо федерациясининг йўлланмаларни қайта тақсимлаш дастурига кўра -57 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритган.

Лицензиаты Париж-2024: Призёр чемпионата мира - Шукуржон Аминова
Хорезмская школа женского дзюдо имеет особое место в подготовке спортсменок в национальные сборные. В частности, большую часть женской сборной Узбекистана по дзюдо составляют воспитанницы именно этой школы. Среди этих учениц своими успехами смогла отличиться Шукуржон Аминова, выступающая в весовой категории -57 кг.
Аминова Шукуржон Файзуллаевна родилась 16 ноября 2002 года в Кушкупирском районе Хорезмской области. С 2017 года выступает в составе сборной Узбекистана. Тренер - Сардор Ниёзметов. На счету Аминовой имеется 1 золото турнира Гран-при, 2 золотые и 1 бронзовая медали чемпионатов Азии разных возрастных категорий, 1 серебряная награда летних Азиатских игр Ханчжоу-2022. На чемпионате мира 2021 года удостоилась бронзовой медали в командном-микст направлении.
Согласно обновлённому списку распределения лицензий, объявленной Международной федерацией дзюдо (IJF), Шукуржон Аминова удостоилась права участия на летних Олимпийских играх Париж-2024 в весовой категории -57 кг.