Ўзбекистон делегациясини Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига тантанали кузатиш маросими бўлиб ўтди
Бугун пойтахтимиздаги Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида Ўзбекистон делегациясини Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига тантанали кузатиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси, мамлакат велосипед спорти федерацияси раҳбари Танзила Нарбаева, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департамент раҳбари Одил Абдурахманов, Давлат Хавфсизлик хизмати раиси, Ўзбекистон футбол ассоциацияси президенти Абдусалом Азизов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Адҳам Икрамов бошчилигидаги Спорт вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари раҳбарлари, спортчи ҳамда мураббийлар, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Танзила Камаловна тантанали маросимни очиб берар экан, Президентимиз бошчилигида мамлакатимизда хотин-қизлар спортига қаратилаётган эътибор, бунинг ортидан Олимпиадага лицензия олган аёл спортчиларимизнинг сони ортиб бораётгани ҳақида тўхталиб ўтди. Ўз ўрнида, Абдулла Нигматович Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан диёримизда сўнгги даврда оғир атлетика, бокс, дзюдо каби спорт турлари бўйича жаҳон чемпионатлари ўтказилгани, бу йил эса футзал бўйича дунё биринчилигини қабул қилишимиз, 2025 йил мамлакатимизда ёшлар Осиё ўйинлари ташкил этилиши, ундаги баҳсларни ўтказиш учун муҳташам Олимпия шаҳарчаси барпо этилаётгани, бир сўз билан айтганда, Ўзбекистон жаҳон спортида ўз ўрнига эга мамлакатлардан бирига айланиб бораётгани хусусида сўзлади.
Спортчилар номидан дзюдо бўйича жаҳон чемпиони Музаффарбек Тўрабоев ҳамда бокс бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпиони Нигина Ўктамова сўзга чиқишди. Атлетларимиз давлатимизнинг эътибори, қўлга киритган лицензиялари учун пул мукофотларини қабул қилиб олишгани, бу уларга Париж-2024 Олимпиадаси олдидан катта мотивация бўлиши ҳақида гапириб ўтишди. Шунингдек, улар яратиб берилган шароитлар учун спортчилар номидан Президентимизга миннатдорчилик изҳор қилдилар. Ўзбекистон гимнастика федерациясининг биринчи вице-президенти Гёзал Мўминова федерация ва ассоциациялар номидан тайёргарлик циклидаги эътибор учун давлатимизга ташаккур айтди.
Мураббийлар номидан сўз олар экан, футбол бўйича Ўзбекистон Олимпия терма жамоаси бош мураббийи Тимур Кападзе футболчиларимиз ҳам Олимпиадада ўз ғалабалари билан Муҳтарам Президентимиз ва халқимизга катта қувонч улашиш, фақатгина медаллар қўлга киритиш учун Францияга йўл олишаётганини айтиб ўтди.
Тадбир давомида Ўзбекистон делегациясининг ҳамкорларидан бири 7SABER бренди Олимпиада учун тайёрланган спорт экипировкалари тақдимотини ҳам ўтказди. Янги тўплам барча спортчи ва мураббийларга бирдек манзур бўлди.
Шунингдек, давлат байроғи бўлажак Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегацияси байроқдорлари – бокс бўйича жаҳон чемпиони Абдумалик Халоков ҳамда қиличбозлик бўйича Осиё ўйинлари чемпиони Зайнаб Дайибековага тантанали равишда топширилди.
Тадбирда таниқли шоир, Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси аъзоси Нодир Жонузоқ спортчиларимиз учун ёзган шеърини ўқиб берди.
Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов спортимиз оқсоқоллари номидан делегациямиз аъзоларига омад тилади ҳамда ватанимизга ёруғ юз билан қайтиб келишлари учун дуо қилди.
Шунингдек, расмийлар Ўзбекистон Республикаси Давлат герби қабул қилган куннинг 32 йиллиги билан барчани муборакбод этишди. Шу тариқа, тантанали тадбир ўз якунига етди. Эртадан, 3 июль санасидан бошлаб терма жамоаларимиз режа асосида Францияга йўл олиб, тайёргарликнинг сўнгги босқичини бевосита Париж яқинида олиб боришади. Эслатиб ўтамиз, XXXIII ёзги Олимпия ўйинлари 26 июль – 11 август кунлари бўлиб ўтади.

Прошло торжественное мероприятие проводов делегации Узбекистана на летние Олимпийские игры Париж-2024
Сегодня в Музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялось торжественное мероприятие проводов делегации Узбекистана на XXXIII летние Олимпийские игры Париж-2024. В мероприятии присутствовали Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, глава Федерации велоспорта страны Танзила Нарбаева, Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, председатель Службы государственной безопасности, глава Ассоциации футбола Узбекистана Абдусалом Азизов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Министерства спорта во главе с Адхамом Икрамовым, а также, руководители Национальной Олимпийского и Паралимпийского комитетов, спортсмены, тренеры, сотрудники СМИ.
Открывая торжественное мероприятие, Танзила Камаловна отметила, что под руководством Президента в нашей стране уделяется огромное внимание женскому спорту и увеличивается количество спортсменок, которые выступят на Олимпийских играх. В свою очередь, Абдулла Нигматович упомянул, что благодаря поддержке Главы Государства в последние годы в стране проведены чемпионаты мира по таким видам спорта, как тяжёлая атлетика, бокс, дзюдо, а в этом году Узбекистан примет первенство планеты по футзалу, а также, об организации юношеских Азиатских игр 2025 года в Ташкенте, сооружении Олимпийского городка для проведения такого масштабного соревнования. В завершение своего выступления Премьер-министр сказал, что Узбекистан уже успел превратится в мировую спортивную державу.
Затем от имени спортсменов выступили чемпион мира по дзюдо Музаффарбек Турабоев и чемпионка мира по боксу среди молодёжи Нигина Уктамова. Спортсмены выразили, что благодаря оказываемому вниманию со стороны государства за завоеванные лицензии они получили денежные призы и разумеется это станет для них большой мотивацией перед Олимпиадой Париж-2024. Также атлеты выразили благодарность Президенту за созданные условия. Первый вице-президент Федерации гимнастики Узбекистана Гёзал Муминова от имени всех спортивных федераций и ассоциаций страны поблагодарила правительство за оказываемую помощь и поддержку.
Далее от имени тренеров выступил главный тренер олимпийской сборной Узбекистана по футболу Тимур Кападзе, отметив, что и футболисты всеми силами постараются завоевать награды на Олимпиаде и порадовать нашего Уважаемого Президента, а также, всех болельщиков страны.
Во время мероприятия состоялась и торжественная презентация официальной экипировки сборной Узбекистана Париж-2024, которая была создана одним из спонсоров делегации Узбекистана - компанией 7SABER. Новая форма понравилась всем спортсменам и тренерам.
Также флаг Узбекистана был торжественно передан знаменосцам узбекской делегации на предстоящих Олимпийских играх - чемпиону мира по боксу Абдумалику Халокову и чемпионке Азиатских игр по фехтованию Зайнаб Дайибековой.
На мероприятии поэт, член Союза писателей Узбекистана Нодир Джонузок прочитал стихотворение, которое он написал для наших спортсменов.
Председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов от имени всех старейшин пожелал нашим спортсменам достойно защитить честь нашей страны на предстоящих соревнованиях и вернуться на Родину с новыми победами.
Таким образом, торжественное мероприятие подошло к концу. Согласно плану, уже завтра, с 3 июля наши атлеты начнут отбывать во Францию для проведения финальной подготовки неподалеку от Парижа. Напомним, XXXIII летние Олимпийские игры Париж-2024 пройдут 26 июля - 11 августа.