Ўзбекистон кикбокс бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилиши мумкин
Сўнгги пайтларда мамлакатимиз бир қатор спорт турлари бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилмоқда. Яқин йиллар орасида мазкур турнирлар орасига кикбокс ҳам қўшилиши мумкин.
Бу масалани МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Жаҳон кикбокс ташкилоти вице-президенти Салим Кайичи билан учрашувда муҳокама қилди. Учрашувда, шунингдек, Ўзбекистон кикбокс федерацияси раиси Ойбек Карметов ҳам иштирок этди. Суҳбат давомида мамлакатимизда ушбу спорт турини янада ривожлантириш, федерациялар ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш каби масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
МОҚ раҳбари туркиялик меҳмонга Президентимиз бошчилигида спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, соғлом турмуш тарзи тарғиботи хусусида гапириб берди. Ўз навбатида, Салим Кайичи айни пайтда пойтахтимизда ўтаётган кикбокс бўйича халқаро мусобақанинг юқори савияда ўтаётгани, бундай ташкилотчилик билан Ўзбекистоннинг катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатини қабул қилиши мумкинлигини айтиб ўтди. Рустам Шоабдураҳмонов ушбу фикрни қўллаб-қувватлади ва МОҚ бу борада ҳамкорликда ишлашга тайёр эканини билдирди.
Учрашув якунида томонлар ҳар икки мамлакат раҳбарларининг олиб бораётган дўстона алоқаларини спорт соҳасида давом эттиришдан миннатдор эканлигини таъкидлаб, эсдалик учун совға алмашишди.

Узбекистан может принять чемпионат мира по кикбоксингу
В последнее время Узбекистан часто принимает чемпионаты мира среди взрослых по многим видам спорта. В ближайшие годы к этим турнирам может присоединиться и первенство мира по кикбоксингу.
Этот вопрос обсуждался во время официальной встречи председателя НОК Рустама Шаабдурахманова и вице-президента Мировой организации кикбоксинга Салима Кайичи. На встрече также присутствовал председатель федерации кикбоксинга Узбекистана Ойбек Карметов. Во время мероприятия также обсуждались вопросы относительно развития этого вида спорта в нашей стране и усиления двустороннего сотрудничества между федерациями двух стран.
Председатель НОК почётному гостью рассказал об уделяемом внимании со стороны нашего Президента в развитие спортивной сферы и популяризации здорового образа жизни. В свою очередь, и Салим Кайичи выразил, что в настоящее время в Ташкенте проходит международный турнир по кикбоксингу и то что он организован на высшем уровне, и благодаря своему опыту, Узбекистан может принять и чемпионат мира по кикбоксингу среди взрослых. Рустам Шаабдурахманов одобрил это предложение и выразил что НОК готов работать совместно в этом направлении.
В конце мероприятия стороны выразили, что руководители обеих стран поддерживают дружеские отношения и что они очень рады продолжить двустороннее сотрудничество в области спорта, и обменялись памятными подарками.