Париж-2024 лицензиатлари: Машғулотларини АҚШда ўтказадиган сузувчимиз Илья Сибирцев
4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасида юртимиз шарафини ҳимоя қилиш бахтига сазовор бўлган атлетларимизни таништиришда давом этамиз. Маҳоратли сузувчимиз Илья Сибирцев лицензион цикл якунланиб бораётган паллада ўз олдига қўйган дастлабки мақсадни бажара олди.
Сибирцев Илья Павлович 2001 йил 28 апрель куни Россия Федерациясининг Алтай ўлкасида таваллуд топган. 2021 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Шерзод Иноғомов. Ҳамюртимиз АҚШнинг Кентукки штатидаги “Louisville” университетининг спорт клубида доимий машғулотларни олиб боради. Эркин усулда сузиш йўналишига ихтисослашган атлетимиз Океан ортида ўтган турли халқаро мусобақаларда шоҳсупадан жой олган. 200, 400 ва 800 метр масофаларга сузиш дастурида Ўзбекистон рекордлари соҳиби ҳисобланади.
Сибирцев 21 июнь куни Канадада ўтган халқаро мусобақада 800 метрга эркин усулда сузиш дастурида Олимпиада нормативини бажариш орқали Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида иштирокчисига айланди. Шунингдек, унда мазкур натижаси эвазига яна бир ихтиёрий Олимпия масофасида ҳам қатнашиш имконияти мавжуд.

Лицензиаты Париж-2024: Илья Сибирцев, который тренируется в США
Продолжаем знакомить вас с атлетами, которые будут защищать честь Узбекистана на главных стартах четырёхлетия. Талантливый пловец Илья Сибирцев в конце квалификационного цикла Париж-2024 смог отобраться на Олимпийские игры и достиг своей важной цели.
Сибирцев Илья Павлович родился 28 апреля 2001 года в Алтае (Российская Федерация). С 2021 года является представителям сборной Узбекистана. Тренер - Шерзод Иногомов. Наш соотечественник регулярно тренируется в спортивном клубе университета «Louisville» в Кентукки (США). Сибирцев выступает в плавании вольным стилем и несколько раз поднимался на пьедестал почёта различных международных соревнованиях за океаном. Он является обладателем рекордов Узбекистана в заплыве на дистанции 200, 400 и 800 метров.
21 июня на международном соревновании в Канаде, Сибирцев стал участником летних Олимпийских игр Париж-2024, выполнив Олимпийский норматив в заплыве на дистанцию 800 метров вольным стилем.Также, благодаря этому результату, пловец имеет возможность принять участие ещё в одной программе на Олимпиаде.