Париж-2024 лицензиатлари: Олимпиада дебютанти Амирхон Содиқов
Ўзбекистон делегацияси камондан отиш спортида XXXIII ёзги Олимпия ўйинларига келиб дастлабки йўлланмасини қўлга киритди. Аҳамиятлиси, унда терма жамоамиз ҳам эркаклар, ҳам аёллар ўртасидаги баҳсларда иштирок этиш имкониятига эга бўлди. Дастлабки тарихий лицензия соҳиби Зиёдахон Абдусатторова ўтган йили йўлланма масаласини нақд қилган бўлса, бир неча кун муқаддам Амирхон Содиқов ҳам 4 йилликнинг энг нуфузли мусобақаси иштирокчисига айланди.
Содиқов Амирхон Зарифович 2003 йилнинг 18 июль куни Самарқанд шаҳрида таваллуд топган. 2021 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси таркибида халқаро мусобақаларда иштирок этиб келмоқда. Мураббийи Мунира Нурманова. Шу пайтгача Осиё кубоги босқичларида 1 та олтин ва 7 та бронза медалларини қўлга киритган. Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида Зиёдахон Абдусатторова билан микст дастурида шоҳсупанинг учинчи поғонасига кўтарилган. Айни пайда жаҳон рейтингида 32-ўринни эгаллаб турибди.
Содиқов 14-17 июнь кунлари Туркиянинг Анталья шаҳрида ўтган жаҳон лицензион турнирида олтин медаль қўлга киритиб, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасига сазовор бўлган. Аҳамиятлиси, ушбу ғалаба Амирхон ва Зиёдага микст дастурида ҳам иштирок этиш имкониятини тақдим қилган.

Лицензиаты Париж-2024: дебютант ОИ - Амирхон Содиков
Делегация Узбекистана впервые завоевала Олимпийскую путёвку в стрельбе из лука. Стоит отметить, что отечественная сборная получила возможность участвовать в предстоящих главных стартах четырёхлетия как среди мужчин, так и женщин. Обладательница первой исторической лицензии Зиёдахон Абдусатторова получила возможность выступать на Париж-2024 ещё в прошлом году, а несколько дней назад Амирхон Содиков также вошёл в ряды участников французской Олимпиады.
Содиков Амирхон Зарифович родился 18 июля 2003 года в Самарканде. С 2021 года участвует в международных соревнованиях в составе сборной Узбекистана. Тренируется под руководством Муниры Нурмановой. На его счету 1 золотая и 7 бронзовых наград этапов Кубка Азии. На Играх Исламской солидарности Конья-2021 в тандеме с Зиёдахон Абдусатторовой поднялся на третью ступень пьедестала почёта в смешанной программе. На данный момент занимает 32-е место в мировом рейтинге.
На мировом лицензионном турнире в турецкой Анталье (14-17 июня) Содиков выиграл золотую медаль и получил путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024. Благодаря этой лицензии Содиков имеет возможность выступить на французской Олимпиаде в миксте вместе с Абдусатторовой.