"Улар Токиода мамлакат шарафини ҳимоя қиладилар": Бокс бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси вакили Райхон Қодирова
"Улар Токиода мамлакатнинг шарафини ҳимоя қиладилар" МОҚ матбуот хизмати лойиҳаси аллақачон спорт мухлислари орасида машҳур бўлди. Бугун бокс бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси вакили Райҳон Қодирова ҳақида қизиқарли маълумотлар келтирамиз.
Қодирова Райхон Юсуповна 1993 йил 10 ноябрда Қашқадарё вилоятида туғилган. Мураббийлар-Камолиддин Муталов ва Дилмурод Ҳасанов.
2015 йилдан бокс бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси вакили. Кўплаб халқаро мусобақалар ғолиби ва совриндори. Осиё ва жаҳон чемпионатларида мамлакатимиз шарафини муносиб ҳимоя қилди. Тўрт карра Ўзбекистон чемпиони ўз вазн тоифасида.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": representative of the Uzbek women's boxing team Raikhona Kadyrova
The project of the NOC press service "They will defend the honor of the country in Tokyo" has already become popular among sports fans. Today we will tell you interesting facts about the representative of the women's national boxing team of Uzbekistan — Raikhona Kadyrova.
Kadyrova Raikhona Yusupovna was born on November 10, 1993 in Kashkadarya region. The coaches are Kamoliddin Mutalov and Dilmurod Khasanov.
Since 2015, she has been a representative of the Uzbekistan women's national boxing team. The winner and prize-winner of many international competitions. She adequately defended the honor of the country at the Asian and world Championships. Four-time champion of Uzbekistan in her weight category.
According to the announced rating, the IOC was awarded a license for the Tokyo Olympics by a special commission.