FIA ва Ўзбекистон алоқалари янги босқичга кўтарилмоқда
Самарқандда давом этаётган Халқаро автомобиль федерацияси (FIA)нинг Конференцияси доирасида соҳадаги истиқболли ҳамкорлик мавзусида тор доирадаги учрашувлар бўлиб ўтмоқда. Самимий руҳда ўтган ана шундай учрашувлардан бири FIA раҳбарияти ҳамда Ўзбекистон томони ўртасида кечди.
Унда FIA Президенти Муҳаммад Аҳмад бен Сулайем, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департаменти раҳбари Одил Абдурахманов, Спорт вазири Адҳам Икрамов, Самарқанд вилояти ҳокими Эркин Турдимов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Миллий Олимпия ҳамда Паралимпия қўмиталари, Ўзбекистон миллий автоспорт ва картинг федерацияси раҳбарияти қатнашди.
Учрашувда сўз олган Адҳам Икрамов юртимизда оммавий спорт тарғиботи бўйича қилинаётган ишлар, спортнинг техник ва мураккаб турлари ҳам ривожланиб бораётгани, миллий федерациямиз ташкил этилганига кўп вақт бўлмасада, қисқа фурсат ичида салмоқли натижаларга эришгани ҳақида тўхталиб ўтди. Ўз навбатида, Отабек Умаров мамлакатимиз аҳолисининг 65 фоизини ёшлар ташкил этиши ва туғилиш даражаси йилига қарийб 1 миллиондан ортиб бораётгани, автоспорт диёримиз ёшларининг севимли хоббисига айланаётгани ҳақида қўшимча қилди.
Жаноб бен Сулайем кўтаринки руҳда ўтаётган тадбир ҳақида илиқ фикр билдирар экан, келгусида мамлакатимизда “Silk Road” халқаро турнирини ташкил этиш, Тошкентда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчасида ҳам картинг ва бошқа йўналишлар бўйича мусобақалар ўтказиш ғояси хусусида гапириб, маҳаллий мутахассисларнинг билимини ошириш юзасидан турли семинарлар ўтказиш бўйича ўз таклифларини илгари сурди.
Суҳбат якунида замонавий спорт автомобилларини ишлаб чиқаришда хориж тажрибасини ўрганиш ва бошқа истиқболли мавзулар борасида фикр алмашилди.

FIA и Узбекистан расширяют круг общих интересов и взаимоотношения выходят на новый уровень
В рамках конференции Международной автомобильной федерации (FIA), которая проходит в Самарканде, проводится узкий круг встреч на тему перспективного сотрудничества в этой отрасли. Одна из них состоялась между руководством FIA и узбекской стороной.
В заседании приняли участие президент FIA Мухаммед Ахмад Бен Сулайем, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, Министр спорта Адхам Икрамов, хоким Самаркандской области Эркин Турдимов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, Национальной федерации автоспорта и картинга Узбекистана.
Выступая на встрече, Адхам Икрамов подчеркнул, что в нашей стране ведётся колоссальная работа по пропаганде массового спорта, развиваются как технические, так и сложные виды спорта, и наша Национальная федерация за короткий срок добилась значительных результатов. В свою очередь, Отабек Умаров добавил, что 65% из общего числа населения нашей страны составляет молодёжь, при этом годовая рождаемость превышает 1 миллиона человек, а автоспорт становится излюбленной дисциплиной среди представителей подрастающего поколения.
Г-н Бен Сулайем, тепло отзываясь о проводимом мероприятии, дал идею организации в будущем в нашей стране международного турнира “Silk Road”, проведения соревнований по картингу и другим направлениям в строящемся Олимпийском городке Ташкента, выдвинул свои предложения по проведению различных семинаров по повышению знаний местных специалистов.
В завершение беседы состоялся обмен мнениями по вопросам изучения зарубежного опыта в производстве современных спортивных автомобилей и другим перспективным планам.