Улар Токиога боришади: Наманганлик полвонимиз Адҳамжон Эргашев
“Улар Токиога боришади” лойиҳамизни давом эттирамиз. Бугун Сиз азиз мухлисларимизга оғир атлетика бўйича терма жамоамизнинг умидли вакилларидан бири Адҳамжон Эргашевнинг спортдаги ютуқлари ва фаолияти ҳақида ҳикоя қиламиз.
Адҳамжон Абдуллажон ўғли Эргашев 1999 йил 12 март куни Наманган вилоятида туғилган. 12 ёшидан оғир атлетика билан шуғулланишни бошлаган. Терма жамоага қабул қилингунча Мирзоҳид Турғунов қўл остида шуғулланган. Ҳозирда терма жамоамиз бош мураббийи Баҳром Мендибоев ва қозоғистонлик мутахассис Ержас Болтаев билан Токио-2020 Олимпиадасига тайёргарлик кўрмоқда.
Адҳамжон 15 ёшидаёқ терма жамоа таркибига жалб қилинган. 2014 йил Хитойнинг Нанкин шаҳрида ўтган II ўсмирлар Олимпия ўйинларида бронза медалини қўлга киритди. Шундан бери терма жамоамиздан муқим ўрин эгаллаб келмоқда.
2016 йил ўсмирлар ўртасида, 2018, 2019 йиллари ёшлар ўртасида жаҳон чемпионлигини қўлга киритган. 2017 йил 18 ёшида катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида даст кўтариш машқида бронза медалига сазовор бўлган.
2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида -62 кг вазн тоифасида делегациямиз ҳисобига бронза медалини тақдим қилган. 2019 йил Таиландда ўтган катталар ўртасидаги навбатдаги жаҳон чемпионатида силтаб кўтариш машқида яна бир бронза медали эгасига айланди.
Халқаро оғир атлетика федерациясининг Токио-2020 Олимпиадаси рейтинги орқали -67 кг вазн тоифасида Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": weightlifter from Namangan Adhamjon Ergashev
"They will defend the honor of the country in Tokyo": a weightlifter from Namangan Afprodev We will introduce you to the licensees of Tokyo 2020, who will compete at the upcoming Olympic Games. Our hero today is the representative of the Uzbek national weightlifting team, Adhamjon Ergashev.
Ergashev Adhamjon Abdullayevich was born on March 12, 1999 in Namangan. Since the age of 12, he has been engaged in weightlifting. Before joining the National Team, he trained under the guidance of Mirzohid Turgunov. Currently, we are actively preparing for the Tokyo Olympics with the head coach of the national team, Bahrom Mendiboyev, and a specialist from Kazakhstan, Yerzhas Boltaev.
Since the age of 15, he has been involved in the National Team. In 2014, he won a bronze medal at the Youth Olympics in Nanjing. Since then, he has successfully performed at competitions and adequately defends the honor of the country.
In 2016, he became the world champion among juniors, and in 2018 and 2019 - among young people. In 2017, at the age of 18, he won bronze in the snatch exercise at the World Adult Championships.
In the 2018 Asian Games, he became a bronze medalist in the -62 kg weight category. In the 2019 World Championship among adults in the push exercise, he was again awarded bronze.
According to the results of the rating of the International Weightlifting Federation in the weight category -67 kg, he won a license for the Tokyo Olympics.dhamjon Ergashev