Тошкентда илк бор ўтказилаётган кураш бўйича халқаро семинарнинг очилиш маросими бўлиб ўтди
Тошкентда кураш бўйича биринчи бор мураббийлар учун халқаро семинар бошланди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ушбу тадбирнинг расмий очилиш маросими ва ОАВ вакиллари учун брифинг ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Халқаро кураш ассоциацияси (IKA) президенти, Осиё Олимпия кенгаши департаменти директори Ҳайдар Фармон, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори, Ўзбекистон кураш федерацияси раиси Ниғматилла Йўлдошев, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг биринчи ўринбосари, Халқаро кураш институти ректори Баҳриддин Валиев, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Азизжон Камилов, IKA мутасаддилари, халқаро семинар иштирокчилари, кенг спорт жамоатчилиги вакиллари ва ОАВ ходимари иштирок этишди.
Тадбирда дастлаб Баҳриддин Валиев сўзга чиқди ва узоқ йиллик тарихга эга курашимизни ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар, режалар ҳақида гапириб ўтди ва халқаро семинарни расман очиқ деб эълон қилди. Шундан сўнг Ҳайдар Фармон тадбир ҳақида фикрларини билдирди.
“Ажойиб бинога эга Ўзбекистон МОҚда кўришиб турганимиздан бағоят мамнунмиз. Халқаро кураш ассоциацияси номидан мураббийлар учун ўтказилаётган халқаро семинар иштирокчиларини самимий қутлайман. Бунда дунёнинг кўплаб мамлакатидан вакиллар иштирок этишмоқда. Коронавирус пандемияси сабаб бизнинг ҳам бир қатор режаларимиз тўхтаб қолди. Бу семинар янги лойиҳаларимизни қайта бошланаётганини англатади. Ўзбекистон ҳукумати томонидан курашни ривожлантириш учун катта аҳамият берилмоқда. Биргаликда барча режаларимизни амалга оширамиз”, – деди Ҳайдар Фармон.
Шундан сўнг Абдужаббор Абдувоҳидов ҳам семинар хусусида тўхталиб ўтди.
“Дунёнинг турли чеккаларидан келган кураш фидойиларини қутлашга ижозат берсангиз. Аминманки, бу семинар курашимизнинг бутун дунёдаги тарғиботини кучайтиришда катта аҳамиятга эга. Курашимизни янада ривожлантириш учун бор кучимизни берамиз. Асосий мақсадимиз унинг Олимпия ўйинларига кириши. Ҳурматли тадбир иштирокчилари, мураббийлар, барчангиз ўзингизни уйингиздагидек ҳис қилинг. Семинарда барчангизга муваффақият тилайман”, – деди IKA вице-президенти.
Тадбирда Ниғматилла Йўлдошев ҳам Президентимиз томонидан курашни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, ҳамкорликда йўлга қўйилаётган режа ва тадбирлар ҳақида гапирди.
Шундан сўнг кичик танаффус эълон қилинди ва ундан кейин ОАВ ходимлари иштирокида брифинг бўлиб ўтди. Унда эксперт ва мутасаддилар семинарнинг мазмун-моҳияти, аҳамияти, кейинги режалар ҳақида гапириб ўтишди.
Амалий ва назарий йўналишда ўтадиган мазкур халқаро семинарда 24 давлатдан 56 нафар мураббий иштирок этмоқда. Уларга Ўзбекистон, Греция ва эронлик халқаро экспертлар техник ва тактик йўналишлар бўйича сабоқ беришади. Якуний имтиҳонларни муваффақиятли топширган мураббийлар “В” тоифасидаги сертификатга эга бўлишади.

Прошла церемония открытия международного семинара по курашу, который впервые проходит в Ташкенте
Впервые в Ташкенте начался международный семинар по курашу для тренеров. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете прошла церемония открытия мероприятия и брифинг для СМИ.
В мероприятии принимали участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувахидов, президент Международной ассоциации кураша (IKA), директор департамента Олимпийского Совета Азии (ОСА) Хейдар Фарман, Генеральный прокурор Республики Узбекистан, председатель федерации кураша Узбекистана Нигматилла Юлдашев, первый заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан, ректор международного института кураша Бахриддин Валиев, председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Азизжон Камилов, представители IKA, участники международного семинара, представители широкой общественности и СМИ.
В начале мероприятия выступил Бахриддин Валиев и рассказал о проделанной работе для развития национального вида борьбы — кураша, который имеет многолетнюю историю, планах и официально объявил международный семинар открытым. После этого Хейдар Фарман высказал своё мнение о мероприятии.
«Я очень рад встретится с вами в таком современном сооружении, как здание НОК. От имени Международной ассоциации кураша искренне поздравляю участников международного семинара. В нем принимают участие представители многих стран мира. Некоторые наши планы приостановились из-за пандемии коронавируса. Этот семинар означает, что мы возобновляем наши новые проекты. Правительство Узбекистана придаёт большое значение развитию кураша. Вместе, объединившись, мы реализуем все наши планы», — сказал Хейдар Фарман.
Затем и Абдужаббор Абдувахидов высказал свою точку зрения относительно организованного мероприятия.
«Позвольте поздравить тренеров, которые прибыли в столицу со всех уголков мира. Я надеюсь, что наш семинар сыграет важную роль в процессе пропаганды кураша во всех континентах. Мы будем всеми силами стараться поднять наш национальный вид борьбы на новый уровень. Главная наша цель — увидеть кураш в программе Олимпийских игр. Уважаемые участники мероприятия, тренеры, чувствуйте себя как дома. Желаю каждому из вас удачи на семинаре», — сказал вице-президент IKA.
На мероприятии Нигматилла Юлдашев рассказал об уделяемом внимании, со стороны Президента развитию кураша, планах на будущее и мероприятиях, которые будут реализованы совместно.
Затем последовал небольшой перерыв и брифинг для СМИ. Эксперты и официальные лица рассказали о содержании и значении семинара, а также о планах на будущее.
Семинар состоит из двух частей — теории и практики, в нём принимают участие 56 тренеров из 24 стран мира. Специалисты из Узбекистана, Греции и Ирана будут обучать их техническим и тактическим тонкостям кураша. Тренеры, сдавшие последние экзамены успешно, имеют шанс получить международный сертификат категории «В».