Тошкентда илк бор ўтказилаётган кураш бўйича халқаро семинарнинг очилиш маросими бўлиб ўтди
Тошкентда кураш бўйича биринчи бор мураббийлар учун халқаро семинар бошланди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ушбу тадбирнинг расмий очилиш маросими ва ОАВ вакиллари учун брифинг ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Халқаро кураш ассоциацияси (IKA) президенти, Осиё Олимпия кенгаши департаменти директори Ҳайдар Фармон, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори, Ўзбекистон кураш федерацияси раиси Ниғматилла Йўлдошев, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг биринчи ўринбосари, Халқаро кураш институти ректори Баҳриддин Валиев, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Азизжон Камилов, IKA мутасаддилари, халқаро семинар иштирокчилари, кенг спорт жамоатчилиги вакиллари ва ОАВ ходимари иштирок этишди.
Тадбирда дастлаб Баҳриддин Валиев сўзга чиқди ва узоқ йиллик тарихга эга курашимизни ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар, режалар ҳақида гапириб ўтди ва халқаро семинарни расман очиқ деб эълон қилди. Шундан сўнг Ҳайдар Фармон тадбир ҳақида фикрларини билдирди.
“Ажойиб бинога эга Ўзбекистон МОҚда кўришиб турганимиздан бағоят мамнунмиз. Халқаро кураш ассоциацияси номидан мураббийлар учун ўтказилаётган халқаро семинар иштирокчиларини самимий қутлайман. Бунда дунёнинг кўплаб мамлакатидан вакиллар иштирок этишмоқда. Коронавирус пандемияси сабаб бизнинг ҳам бир қатор режаларимиз тўхтаб қолди. Бу семинар янги лойиҳаларимизни қайта бошланаётганини англатади. Ўзбекистон ҳукумати томонидан курашни ривожлантириш учун катта аҳамият берилмоқда. Биргаликда барча режаларимизни амалга оширамиз”, – деди Ҳайдар Фармон.
Шундан сўнг Абдужаббор Абдувоҳидов ҳам семинар хусусида тўхталиб ўтди.
“Дунёнинг турли чеккаларидан келган кураш фидойиларини қутлашга ижозат берсангиз. Аминманки, бу семинар курашимизнинг бутун дунёдаги тарғиботини кучайтиришда катта аҳамиятга эга. Курашимизни янада ривожлантириш учун бор кучимизни берамиз. Асосий мақсадимиз унинг Олимпия ўйинларига кириши. Ҳурматли тадбир иштирокчилари, мураббийлар, барчангиз ўзингизни уйингиздагидек ҳис қилинг. Семинарда барчангизга муваффақият тилайман”, – деди IKA вице-президенти.
Тадбирда Ниғматилла Йўлдошев ҳам Президентимиз томонидан курашни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор, ҳамкорликда йўлга қўйилаётган режа ва тадбирлар ҳақида гапирди.
Шундан сўнг кичик танаффус эълон қилинди ва ундан кейин ОАВ ходимлари иштирокида брифинг бўлиб ўтди. Унда эксперт ва мутасаддилар семинарнинг мазмун-моҳияти, аҳамияти, кейинги режалар ҳақида гапириб ўтишди.
Амалий ва назарий йўналишда ўтадиган мазкур халқаро семинарда 24 давлатдан 56 нафар мураббий иштирок этмоқда. Уларга Ўзбекистон, Греция ва эронлик халқаро экспертлар техник ва тактик йўналишлар бўйича сабоқ беришади. Якуний имтиҳонларни муваффақиятли топширган мураббийлар “В” тоифасидаги сертификатга эга бўлишади.

The opening ceremony of the international Kurash seminar, which is being held in Tashkent for the first time, was held
For the first time, an international kurash seminar for coaches has started in Tashkent. Today, the National Olympic Committee hosted the opening ceremony of the event and a briefing for the media.
The event was attended by Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Abdujabbor Abduvakhidov, President of the International Kurash Association (IAC), Director of the Department of the Olympic Council of Asia (OCA) Heydar Farman, Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Kurash Federation of Uzbekistan Nigmatilla Yuldashev, First Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, Rector of the International Kurash Institute Bahriddin Valiyev, Chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and his deputy Azizjon Kamilov, representatives of the Ica, participants of the international seminar, representatives of the general public and the media.
At the beginning of the event, Bahriddin Valiyev spoke and told about the work done for the development of the national type of wrestling — kurash, which has a long history, plans and officially declared the international seminar open. After that, Haydar Farman expressed his opinion about the event.
"I am very glad to meet you in such a modern structure as the NOC building. On behalf of the International Kurash Association, I sincerely congratulate the participants of the international seminar. Representatives of many countries of the world take part in it. Some of our plans have been suspended due to the coronavirus pandemic. This workshop means that we are resuming our new projects. The Government of Uzbekistan attaches great importance to the development of kurash. Together, united, we will implement all our plans, " Haydar Farman said.
Then Abdujabbor Abduvakhidov expressed his point of view regarding the organized event.
"Let me congratulate the coaches who have arrived in the capital from all over the world. I hope that our seminar will play an important role in the process of promoting kurash in all continents. We will do our best to raise our national type of wrestling to a new level. Our main goal is to see kurash in the program of the Olympic Games. Dear participants of the event, coaches, make yourself at home. I wish each of you good luck at the seminar, " said the vice — president of the ICA.
At the event, Nigmatilla Yuldashev spoke about the attention paid by the President to the development of kurash, plans for the future and events that will be implemented jointly.
Then there was a short break and a briefing for the media. Experts and officials spoke about the content and significance of the seminar, as well as plans for the future.
The seminar consists of two parts — theory and practice, 56 trainers from 24 countries of the world take part in it. Specialists from Uzbekistan, Greece and Iran will teach them the technical and tactical subtleties of kurash. Coaches who have passed the last exams successfully have a chance to receive an international certificate of category "B".