"Улар Токиода мамлакат шарафини ҳимоя қиладилар": Қорақалпоғистон жангчиси Жалгасбай Бердимуратов
Биз "Улар Токиодаги мамлакат шарафини ҳимоя қиладилар" лойиҳасини давом эттирамиз. Бугун сизларга юнон-рум кураши бўйича Ўзбекистон терма жамоаси вакили Жалгасбай Бердимуратов ҳақида сўзлаб берамиз.
Бердимуратов Жалгасбай Карлибаевич 1997 йил 17 сентябрда Қорақалпоғистонда туғилган. 2016 йилдан Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси. Биринчи ва шахсий мураббий Рустам Эрназаров. Миллий терма жамоа таркибида Равшан Рўзиқулов бошчилигида мураббийлик қилади.
2016 йилда юнон-рум кураши бўйича мамлакат чемпионатида ғалаба қозонди ва шу вақтдан бошлаб у Ўзбекистон миллий терма жамоасини тақдим этди. Шу йили Филиппиндаги ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатида учинчи ўринни эгаллади. Бир йил ўтгач, худди шу мусобақада кумуш медални қўлга киритди.
Сўнг, курашчи бир неча халқаро мусобақаларда иштирок этди ва унинг тажрибасини оширди. 2019 йил Нур-Султон (Қозоғистон)да бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида -77 кг вазн тоифасида муваффақиятли иштирок этди.
Ушбу жаҳон чемпионатида бронза медалга қўшимча равишда Tokio Олимпиадаси учун лицензия олишга муваффақ бўлди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: борец из Каракалпакстана Жалгасбай Бердимуратов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о представителе сборной Узбекистана по греко-римской борьбе — Жалгасбае Бердимуратове.
Бердимуратов Жалгасбай Карлибаевич родился 17 сентября 1997 года в Каракалпакстане. С 2016 года является членом Национальной сборной Узбекистана. Первый и личный тренер — Рустам Эрназаров. В составе Национальной сборной тренируется под руководством Равшана Рузикулова.
В 2016 году на чемпионате страны по греко-римской борьбе одержал победу и с тех пор он представляет Национальную сборную Узбекистана. В том же году на чемпионате Азии среди молодёжи в Филиппинах завоевал третье место. Спустя год, в этом же соревновании стал серебряным призёром.
После, борец участвовал в нескольких международных соревнованиях и повышал свой опыт. На чемпионате мира 2019 года в Нур-Султане (Казахстан) выступил успешно в весовой категории -77 кг.
В этом первенстве мира, помимо бронзовой медали ему удалось завоевать лицензию на Токийскую Олимпиаду.