"Улар Токиода мамлакат шарафини ҳимоя қиладилар": Қорақалпоғистон жангчиси Жалгасбай Бердимуратов
Биз "Улар Токиодаги мамлакат шарафини ҳимоя қиладилар" лойиҳасини давом эттирамиз. Бугун сизларга юнон-рум кураши бўйича Ўзбекистон терма жамоаси вакили Жалгасбай Бердимуратов ҳақида сўзлаб берамиз.
Бердимуратов Жалгасбай Карлибаевич 1997 йил 17 сентябрда Қорақалпоғистонда туғилган. 2016 йилдан Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси. Биринчи ва шахсий мураббий Рустам Эрназаров. Миллий терма жамоа таркибида Равшан Рўзиқулов бошчилигида мураббийлик қилади.
2016 йилда юнон-рум кураши бўйича мамлакат чемпионатида ғалаба қозонди ва шу вақтдан бошлаб у Ўзбекистон миллий терма жамоасини тақдим этди. Шу йили Филиппиндаги ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатида учинчи ўринни эгаллади. Бир йил ўтгач, худди шу мусобақада кумуш медални қўлга киритди.
Сўнг, курашчи бир неча халқаро мусобақаларда иштирок этди ва унинг тажрибасини оширди. 2019 йил Нур-Султон (Қозоғистон)да бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида -77 кг вазн тоифасида муваффақиятли иштирок этди.
Ушбу жаҳон чемпионатида бронза медалга қўшимча равишда Tokio Олимпиадаси учун лицензия олишга муваффақ бўлди.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": a wrestler from Karakalpakstan Zhalgasbai Berdimuratov
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you about the representative of the national team of Uzbekistan in Greco-Roman wrestling — Zhalgasbai Berdimuratov.
Berdimuratov Zhalgasbai Karlibayevich was born on September 17, 1997 in Karakalpakstan. Since 2016, he has been a member of the National Team of Uzbekistan. The first and personal trainer is Rustam Ernazarov. As part of the National Team, he trains under the guidance of Ravshan Ruzikulov.
In 2016, he won the national Greco-Roman Wrestling Championship and since then he has represented the National Team of Uzbekistan. In the same year, at the Asian Youth Championship in the Philippines, he won the third place. A year later, in the same competition, he became the silver medalist.
After that, the wrestler participated in several international competitions and improved his experience. At the 2019 World Championships in Nur-Sultan (Kazakhstan), he performed successfully in the -77 kg weight category.
In this world championship, in addition to the bronze medal, he managed to win a license for the Tokyo Olympics.