Пойтахтимизда ўтган WADA нинг халқаро йиғилиши якунлари сарҳисоб қилинди
Тошкентда Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA)нинг Осиё ва Океания мамлакатлари спорт вазирликларининг 19-ҳукуматлараро йиғилиши ўз ишини якунлади. Бугун Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида икки кунлик халқаро йиғилиш якунларига бағишланган брифинг бўлиб ўтди. Унда WADA Президенти Витольд Банька ҳамда Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов спикер сифатида иштирок этишди.
Даставвал, Витольд Банька мамлакатимиз масъулиятли тадбирни юқори савияда ўтказа олгани, делегатлар ўз фаолиятини олиб бориши учун барча шароитлар яратиб берилганини алоҳида таъкидлади. Қолаверса, йиғилиш хулосалари, чиқарилган асосий қарорларнинг моҳияти борасида маълумот берди. Шунингдек, WADA нинг ўрганишлари бўйича Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлигининг юқори баҳо олгани мамлакатимизда мазкур соҳа катта ўсишга эришаётганини билдирди.
Ўз навбатида, Ойбек Касимов профессионал спортдаги ютуқларни оширишда антидопинг соҳасининг ўрни, мазкур йўналишдаги ишларни изчил йўлга қўйиш орқали сўнгги янгиликлардан хабардор бўлиш муҳимлигини таъкидлади. МОҚ Бош котиби, айниқса, йўналишни кучайтириш орқали спортчиларимизнинг соҳадаги билимларини ошириш асосий мақсад эканига алоҳида урғу берди.
Тадбир якунида Спорт вазири Адҳам Икрамов брифингга қўшилиб, икки кунлик йиғилиш бўйича ўз хулосаларини билдирди. Шунингдек, бугун давлатимиз раҳбари қабулида бўлиб, соҳадаги янги режаларни муҳокама қилгани, бунда антидопинг йўналишининг ҳам муҳим ўрни борлигини билдирди.
Брифинг давомида ОАВ вакиллари ўзларини қизиқтирган бошқа йўналишдаги саволларига ҳам атрофлича жавоб олишди. Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейига ташриф давомида Витольд Банька ўзбек спортининг шонли тарихи, атлетларимизнинг Олимпия ўйинларидаги натижалари билан яқиндан танишди.

В столице подведены итоги престижного совещания WADA
В Ташкенте завершило свою работу 19-е межправительственное совещание Министерств спорта стран Азии и Океании Всемирного антидопингового агентства (WADA). Сегодня в музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялся брифинг, посвящённый итогам двухдневного международного заседания. В мероприятии в качестве спикеров выступили президент WADA Витольд Банька и Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов.
Вначале Витольд Банька особо подчеркнул, что наша страна смогла провести ответственное мероприятие на высоком уровне, были созданы все условия для того, чтобы делегаты могли качественно вести свою деятельность. Кроме того, дал информацию о выводах совещания, о принятых основных решениях. Он также отметил, что в нашей стране наблюдается значительный рост сферы, так как по результатам исследований WADA Национальное антидопинговое агентство Узбекистана получило самую высокую оценку Международной организации.
В свою очередь, Ойбек Касимов подчеркнул роль антидопинговой сферы в повышении достижений в профессиональном спорте, необходимость быть в курсе последних событий, последовательно выстраивая работу в этом направлении. Генеральный секретарь НОК особо подчеркнул, что главной целью является повышение знаний наших спортсменов в этой области за счёт усиления направления.
В завершение мероприятия Министр спорта Адхам Икрамов присоединился к брифингу и поделился своими выводами по итогам двухдневного совещания. Он также отметил, что сегодня побывал на приёме Главы государства и обсуждал новые планы в этой области, в которых антидопинговая отрасль также играет ключевую роль.
В ходе брифинга представители СМИ получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы. В ходе визита Витольд Банька в музей Олимпийской и Паралимпийской славы ознакомился со славной историей узбекского спорта, результатами отечественных атлетов на Олимпийских играх.