WADA Президенти билан истиқболли режалар муҳокама қилинди
Пойтахтимиз мезбонлик қилаётган Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA)нинг Осиё ва Океания мамлакатлари спорт вазирликларининг 19-ҳукуматлараро йиғилиши доирасида мамлакатимиз расмийлари ва WADA раҳбарияти ўртасида учрашув ташкил этилди. Унда допингга қарши кураш бўйича ўзаро ҳамкорликка оид қатор масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департаменти раҳбари Одил Абдурахманов, Витольд Банька бошчилигидаги WADA мутасаддилари, Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги директори Абдушукур Садиков иштирок этишди.
Одил Абдурахманов Президентимиз Шавкат Мирзиёев барпо этаётган Янги Ўзбекистоннинг имкониятларини спорт орқали жаҳон майдонида намойиш этиш, жисмоний тарбия ва спортни қўллаб-қувватлаш йўлида олиб бораётган ишлари хусусида батафсил маълумот берди. Ўз навбатида Адҳам Икрамов ва Ойбек Касимов атлетларимизнинг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарликлари, давлатимиз томонидан яратиб берилаётган шароитлар хусусида тўхталишди.
Қайд этиш жоиз, юртимиз бундай нуфуздаги йиғилишни биринчи маротаба қабул қилмоқда ва WADA Президенти ҳам илк бора диёримизга ташриф буюрмоқда. Витольд Банька ўзбекистонлик спортчиларнинг халқаро майдондаги натижалари ортиши баробарида мазкур соҳа мутахассислари ҳам ўз тажрибаларини орттириб бораётганликлари, ҳамюртларимиз улкан муваффақиятларга эришаётганини мақтов билан тилга олди.
Самимий руҳда ўтган учрашув давомида томонлар ўзбекистонлик халқаро допинг офицерларини янада кўпайтириш, малакали кадрлар тайёрлаш ва келгусида бу каби кўплаб халқаро тадбирларни ўтказиш бўйича фикр алмашишди.

Президент WADA высоко оценил возможности и приоритеты Узбекистана в антидопинговой сфере
В рамках 19-го межправительственного совещания Министерств спорта стран Азии и Океании Всемирного антидопингового агентства (WADA), гостей и участников которого принимает наша столица, была организована встреча между официальными лицами нашей страны и руководством WADA. На мероприятии обсуждался ряд вопросов, касающихся взаимного сотрудничества в борьбе с допингом.
Во встрече приняли участие руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, представители WADA во главе с Витольдом Банькой, Министр спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, директор Национального антидопингового агентства Узбекистана Абдушукур Садиков.
Одил Абдурахманов дал подробную информацию собравшимся о работе, проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым по продвижению возможностей Нового Узбекистана на мировой арене через спорт, поддержке и развитию физической культуры и спорта среди населения. В свою очередь, Адхам Икрамов и Ойбек Касимов рассказали о подготовке отечественных атлетов к летним Олимпийским играм Париж-2024, условиях, создаваемых государством.
Стоит отметить, что наша страна впервые принимает престижное Совещание такого масштаба, а также руководство WADA впервые посещает нашу страну. Витольд Банька отметил, что по мере роста результатов узбекских спортсменов на международной арене, специалисты в этой области также приобретают опыт, наши соотечественники добиваются больших успехов.
В ходе встречи, прошедшей в дружеской атмосфере, стороны обменялись мнениями о дальнейшем увеличении числа международных допинг-офицеров из Узбекистана, подготовке квалифицированных кадров и проведении впредь многих подобных международных мероприятий.