Ўзбекистон ва Миср замонавий бешкураш федерациялари ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишди
Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси ҳамкорлик географиясини кенгайтириб бормоқда. Федерация бу гал Миср замонавий бешкураш федерацияси билан ҳамкорлик битимини имзолади.
8-13 июнь кунлари Миср пойтахти ушбу спорт тури бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилди. Мусобақа доирасида Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси раиси Баҳромжон Газиев Миср замонавий бешкураш федерацияси раҳбарияти билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш бўйича келишиб олди.
Миср Олимпия қўмитасида ўтган тадбирда Халқаро замонавий бешкураш Иттифоқи президенти, доктор Клаус Шорманн ва ташкилот вице-президенти, Бутунжаҳон Олимпиячилар ассоциацияси раҳбари, Монако шаҳзодаси Алберт II нинг спорт бўйича маслаҳатчиси Жоел Бузу иштирок этишди. Келишувга кўра томонлар қуйидаги йўналишларда биргаликда фаолият олиб боришади:
– олий спорт маҳорати;
– оммавий спорт тадбирлари;
– спорт илми ва тиббиёти;
– спорт иншоотлари;
– спортда допингга қарши курашиш;
– спорт менежменти.
Шуни таъкидлаш керакки, Фиръавнлар юрти замонавий бешкураш бўйича сўнгги йилларда жадал ривожланишга эришди ва бугунги кунда мамлакат терма жамоаси дунёдаги энг кучли жамоалардан бири ҳисобланади. Сўнгги жаҳон чемпионатида ҳам ушбу жамоа 2 та бронза медалларига сазовор бўлди.
Бир сўз билан айтганда, йўлга қўйилган ўзаро манфаатли ҳамкорлик ҳар икки мамлакат спортини янада ривожлантириш йўлида хизмат қилади.

Подписан меморандум между федерациями современного пятиборья Узбекистана и Египта
Федерация современного пятиборья Узбекистана продолжает активно сотрудничать с ведущими странами. На этот раз федерация подписала меморандум сотрудничества с федерацией современного пятиборья Египта.
8-13 июня в Египте прошёл чемпионат мира по данному виду спорта. В рамках чемпионата председатель федерации современного пятиборья Узбекистана Бахромжон Газиев обсудил вопросы сотрудничества с руководителями федерации современного пятиборья Египта.
В здании Олимпийского комитета страны состоялось подписание меморандума о взаимопониманиия и сотрудничестве между федерациями современного пятиборья Узбекистана и Египта. Почëтными гостями мероприятия стали президент Международного союза современного пятиборья доктор Клаус Шорманн и вице-президент Международного союза современного пятиборья, Президент Всемирной ассоциации олимпийцев, советник по спорту его высочетсва Принца Монако Альбера II — Жоель Бузу.
Стороны договорились о сотрудничестве в следующих областях:
— спорт высших достижений;
— массовый спорт;
— спортивная наука и спортивная медицина;
— спортивные сооружения;
— борьба с применением допинга в спорте;
— спортивный менеджмент.
Необходимо отметить, что современное пятиборье в Египте развивается быстрыми темпами и на сегодняшний день сборная страны считается одной из сильнейших в мире. В частности, в последнем чемпионате мира команда завоевала 2 бронзы.
Одним словом, установленное взаимовыгодное двустороннее сотрудничество, послужит своеобразным толчком в развитии спорта в обеих странах.