Ўзбекистон ва Миср замонавий бешкураш федерациялари ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишди
Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси ҳамкорлик географиясини кенгайтириб бормоқда. Федерация бу гал Миср замонавий бешкураш федерацияси билан ҳамкорлик битимини имзолади.
8-13 июнь кунлари Миср пойтахти ушбу спорт тури бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилди. Мусобақа доирасида Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси раиси Баҳромжон Газиев Миср замонавий бешкураш федерацияси раҳбарияти билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш бўйича келишиб олди.
Миср Олимпия қўмитасида ўтган тадбирда Халқаро замонавий бешкураш Иттифоқи президенти, доктор Клаус Шорманн ва ташкилот вице-президенти, Бутунжаҳон Олимпиячилар ассоциацияси раҳбари, Монако шаҳзодаси Алберт II нинг спорт бўйича маслаҳатчиси Жоел Бузу иштирок этишди. Келишувга кўра томонлар қуйидаги йўналишларда биргаликда фаолият олиб боришади:
– олий спорт маҳорати;
– оммавий спорт тадбирлари;
– спорт илми ва тиббиёти;
– спорт иншоотлари;
– спортда допингга қарши курашиш;
– спорт менежменти.
Шуни таъкидлаш керакки, Фиръавнлар юрти замонавий бешкураш бўйича сўнгги йилларда жадал ривожланишга эришди ва бугунги кунда мамлакат терма жамоаси дунёдаги энг кучли жамоалардан бири ҳисобланади. Сўнгги жаҳон чемпионатида ҳам ушбу жамоа 2 та бронза медалларига сазовор бўлди.
Бир сўз билан айтганда, йўлга қўйилган ўзаро манфаатли ҳамкорлик ҳар икки мамлакат спортини янада ривожлантириш йўлида хизмат қилади.

A memorandum was signed between the modern pentathlon federations of Uzbekistan and Egypt
The Modern Pentathlon Federation of Uzbekistan continues to actively cooperate with leading countries. This time, the federation signed a memorandum of cooperation with the Egyptian Modern Pentathlon Federation.
On June 8-13, the World Championship in this sport was held in Egypt. Within the framework of the championship, the chairman of the modern Pentathlon Federation of Uzbekistan, Bahromjon Gaziyev, discussed issues of cooperation with the leaders of the modern pentathlon Federation of Egypt.
A memorandum of understanding and cooperation between the modern pentathlon federations of Uzbekistan and Egypt was signed in the building of the country's Olympic Committee. The guests of honor of the event were the president of the International Union of Modern Pentathlon Dr. Klaus Schormann and the Vice-president of the International Union of Modern Pentathlon, the President of the World Association of Olympians, sports adviser to His Highness Prince Albert II of Monaco-Joel Bouzou.
The parties agreed to cooperate in the following areas:
- sports of the highest achievements;
- mass sports;
- sports science and sports medicine;
- sports facilities;
- the fight against the use of doping in sports;
- sports management.
It should be noted that modern pentathlon in Egypt is developing rapidly and today the national team of the country is considered one of the strongest in the world. In particular, in the last World Championship, the team won 2 bronze medals.
In one word, the established mutually beneficial bilateral cooperation will serve as a kind of impetus to the development of sports in both countries.