Ўзбекистонда илк бор ўтадиган триатлон бўйича Жаҳон кубогига бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди
18-19 май кунлари рўйи замин сайқали Самарқанд триатлон ва пара-триатлон бўйича Жаҳон кубогига мезбонлик қилади. Бугун кўҳна шаҳарда юртимизда илк бор ўтказиладиган бундай нуфузли мусобақага бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, Халқаро триатлон иттифоқи мутасаддилари, Ўзбекистон триатлон федерацияси раҳбарияти, мусобақада иштирок этадиган таниқли атлетлар ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Адҳам Икрамов Президентимизнинг спортга қаратаётган катта эътибор ва ғамхўрлиги билан сўнгги йилларда барча йўналишлар қатори триатлон ҳам улкан ўсишга эришаётгани, терма жамоа учун барча шароитлар яратиб берилаётгани, юртимизда йирик мусобақаларни ўтказиш орқали ушбу спорт оммавийлиги оширилаётгани ҳақида тўхталди. Ўз навбатида, халқаро мутахассислар Ўзбекистон триатлон федерацияси бир неча йил аввал ташкил топганига қарамасдан жуда катта ўсишга эришганини алоҳида таъкидлашди.
Экспертлар мамлакатимизнинг сўнгги йилларда Осиё кубоги ва бошқа турли мусобақаларни юқори савияда ўтказгани Жаҳон кубогидек масъулиятли старт Ўзбекистонга ишониб топширилганига асос бўлганини билдиришди. Шунингдек, трасса қадимий обидаларга яқин ҳудудда ташкил этилгани хорижлик меҳмонларнинг янада катта қизиқишига сабаб бўлди. Анжуман давомида ОАВ вакиллари ўзларини қизиқтирган кўплаб саволларга атрофлича жавоб олишди.
Мусобақада жаҳон элитасидаги 100 нафар кучли атлет иштирок этади. Улар орасида Олимпия ўйинлари ва жаҳон чемпионатининг ғолиб ва совриндорларини учратиш мумкин. Дастурга кўра, баҳслар Олимпия масофасида ўтиб, спортчилар 1.5 км сузиш, 40 км велопойга ва 10 км югуриш бўйича рақобатлашадилар.

Жемчужина Востока впервые примет Кубок мира по триатлону
18-19 мая в Самарканде пройдёт Кубок мира по триатлону и пара-триатлону. Сегодня в древнем городе состоялась пресс-конференция, посвящённая первому престижному турниру по этому виду спорта.
В мероприятии приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, официальные лица Международного союза триатлона, руководство Федерации триатлона страны, известные спортсмены и сотрудники СМИ.
Адхам Икрамов отметил, что благодаря огромному вниманию Главы нашего Государства спорту за последние годы все направления, в частности триатлон, развивается и достигает новых высот, создаются все необходимые условия для национальной команды, повышается популярность данной дисциплины среди населения. В свою очередь, международные эксперты особо подчеркнули значительный рост Федерации триатлона Узбекистана, несмотря на то, что она была создана относительно недавно.
Специалисты отметили, что доверие на проведение ответственного турнира, такого как Кубок мира нашей страной - результат организации Кубка Азии и других международных соревнований у нас на высоком уровне. Кроме того, ещё больший интерес со стороны зарубежных гостей вызвал тот факт, что трасса была проложена в непосредственной близости от исторических достопримечательностей. В ходе конференции представители СМИ получили подробные ответы на многие интересующие их вопросы.
Отметим, что в соревнованиях примут участие 100 сильнейших атлетов мира. Среди них можно встретить победителей и призёров Олимпийских игр и чемпионатов мира. По программе состязания пройдут на олимпийской дистанции, спортсмены будут соревноваться в плавании на 1.5 км, велогонке на 40 км и беге на 10 км.