Биатлонни ривожлантиришда Беларусь билан ҳамкорлик йўлга қўйилади
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Беларусь биатлон федерацияси президенти Андриан Цибульский меҳмон бўлди. Уни Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ва МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов кутиб олишди ҳамда шу ернинг ўзида томонлар ўртасида ҳамкорлик мавзусига бағишланган учрашув ўтказилди.
Суҳбатда Спортнинг қишки ва мураккаб техник турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби, Мудофаа вазирлиги Спорт маркази мутасаддилари ҳам иштирок этишди. Даставвал Ойбек Омилович юртимиз спортида олиб борилаётган ислоҳотлар, кеча футболчиларимизнинг ғалабаси билан Ўзбекистон илк бор жамоавий спорт турларида ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритганини мамнуният билан маълум қилди. Ўз навбатида, Шаҳрулло Шарипович энди қишки Олимпия ўйинларида ҳам делегациямиз каттароқ таркиб билан иштирок этишни режалаштираётгани, бунда Беларусь каби соҳада истиқболга эришган мамлакатлар билан ҳамкорлик қилиш муҳим аҳамият касб этишини билдирди.
Андриан Цибульский биатлон спортини ривожлантириш, оммавий спорт орқали иқтидорли ёшларни селекция қилиш, профессионал спортда улкан ютуқларни қўлга киритиш борасида Беларусь тажрибаси билан ўртоқлашди. Сўз ўрнида меҳмон биатлоннинг ёзги тури бўйича ўтадиган очиқ турнирларда иштирок этиш учун ўзбекистонлик спортчиларни Беларусга таклиф қилди. Шунингдек, томонлар ёш спортчилар иштирокида ҳамкорликда ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, ўзаро тажриба алмашиш борасида ҳам фикр алмашишди.
Маълумот учун, биатлон бўйича Беларусь терма жамоаси қишки Олимпия ўйинлари тарихида 4 та олтин, 4 та кумуш ва 3 та бронза, жами 11 та медаль қўлга киритган.

Налаживается двустороннее сотрудничество с федерацией биатлона Беларуси
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетил президент федерации биатлона Беларуси Андриан Цибульский. Почётного гостя встретили заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Далее состоялась встреча посвященная двустороннему сотрудничеству.
На мероприятии присутствовали официальные лица Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта, Спортивного центра Министерства обороны. Вначале встречи Ойбек Омилович проинформировал присутствующих о реформах, которые проводятся в спортивной сфере нашей страны, и с большой радостью отметил достижение отечественных футболистов на Кубке Азии в Катаре, благодаря которому сборная Узбекистана впервые удостоились лицензии на летние Олимпийские игры в командных видах спорта. В свою очередь, Шахрулло Шарипович выразил, что наша делегация планирует участвовать и в зимних Олимпийских играх с наиболее большим количеством спортсменов, и подчеркнул важность наладить сотрудничество с такими перспективными странами в этом направлении, как Беларусь.
Андриан Цибульский поделился опытом Беларуси в развитии биатлона, отборе талантливой молодежи с помощью массового спорта, а также, завоеванными успехами в профессиональном спорте. Далее почётный гость пригласил узбекских спортсменов принять участие в открытых турнирах летнего биатлона, которые пройдут в Беларуси. Стороны также высказали мнения об организации совместных учебно-тренировочных сборов для молодых спортсменов и обмене опытом.
Для сведения, сборная Беларуси по биатлону за всё своё участие на зимних Олимпийских играх завоевала 11 наград (4 золото, 4 серебра и 3 бронзы).