Париж-2024 лицензиатлари: Делегациямизга илк йўлланмани тақдим қилган Тахмина Икромова
Olympic.uz Сиз азиз ўқувчиларга янги лойиҳани тақдим этмоқда. Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари бошланишига 100 кун қолиши муносабати билан бўлажак мусобақада Ватанимиз шарафини ҳимоя қиладиган спортчиларимизни яқиндан таништириш, улар ҳақидаги қизиқарли маълумотларни обуначиларимиз билан бўлишишни лозим топдик. Демак, лойиҳанинг илк қаҳрамони мос равишда бўлажак Олимпиада учун делегациямизга дастлабки лицензияни келтирган бадиий гимнастика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Тахмина Икромова бўлади.
Икромова Тахмина Иззатуллаевна 2004 йил 6 август куни Самарқандда дунёга келган. Бадиий гимнастика бўйича 2016 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Лилия Власова. 2021 йилдан халқаро майдонда улкан муваффақиятларга эришишни бошлади. Шу йили у Тошкентда ўтган Осиё чемпионатида 1 та олтин ва 3 та кумуш медалга сазовор бўлди. Ҳозиргача унинг ҳисобида қитъа биринчиликларининг 11 та олтин ва 4 та кумуш медаллари мавжуд. Жаҳон кубоги босқичларида эса 4 та олтин, 2 та кумуш ва 2 та бронза медалларини жамғарган. Икромова Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг қаҳрамонларидан бирига айланди. Боиси у яккалик ва жамоавий дастурларда чемпионлик шоҳсупасига кўтарилиб, делегациямизга 2 та олтин медални тақдим қилди. Кўрсатган натижалари эвазига 2023 йил Ўзбекистоннинг энг яхши аёл спортчиси деб топилган.
Тахмина 2023 йил август ойида Испаниянинг Валенсия шаҳрида ўтган жаҳон чемпионати орқали Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланма олган.

Лицензиаты Париж-2024: Тахмина Икромова - обладательница первой Олимпийской путёвки делегации Узбекистана
Olympic.uz представляет Вашему вниманию новый проект. В связи с тем, что до старта летних Олимпийских игр 2024 года в Париже осталось 100 дней, мы сочли необходимым ознакомить наших читателей с атлетами, которые будут защищать честь Узбекистана на французской арене уже этим летом. Таким образом, героиней сегодняшнего материала является представительница сборной Узбекистана по художественной гимнастике Тахмина Икромова, которая принесла отечественной делегации первую лицензию на предстоящую Олимпиаду.
Икромова Тахмина Иззатуллаевна родилась 6 августа 2004 года в Самарканде. Член сборной Узбекистана по художественной гимнастике с 2016 года. Её тренер Лилия Власова. С 2021 года Тахмина начала добиваться огромных успехов на международной арене. В этом же году она завоевала 1 золотую и 3 серебряные медали на чемпионате Азии в Ташкенте. На данный момент в её копилке: 11 золотых и 4 серебряные награды континентальных первенств. На этапах Кубка мира она удостоилась 4 золотых, 2 серебряных и 2 бронзовых медалей. Икромова стала одной из успешных атлетов Узбекистана на летних Азиатских играх Ханчжоу-2022. В Китае она поднялась на пьедестал почёта как в одиночной, так и в командной программах, пополнив копилку делегации нашей страны 2 золотыми наградами. За выдающиеся результаты признана лучшей спортсменкой Узбекистана 2023 года.
Тахмина Икромова завоевала путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024 в рамках чемпионата мира в Валенсии (Испания) в августе прошлого года.