Будапештда ўтказилаётган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатининг бугунги кун дастурида ҳамюртимиз Давлат Бобонов финал баҳсида иштирок этади. -90 кг вазн тоифасида кечадиган ушбу баҳс ҳақида қизиқарли фактларни эътиборингизга ҳавола қиламиз:
Ўзаро тўқнашувлар
Шу пайтгача дзюдочилар икки бор тўқнаш келишган. Афсуски, ҳар иккисида ҳам испаниялик спортчининг қўли баланд келган. Уларнинг илк тўқнашуви 2020 йил Париж “Катта дубулға” мусобақасига тўғри келади. 3-босқич беллашувида Бобонов вазари баҳоси билан олдинда бораётган эди. Бироқ асосий вақт якунланишига 3 сония қолганида ҳамюртимиз учинчи шидони олади ва ғалаба Шеразадишвилига ўтиб кетади. Иккинчи тўқнашув эса дзюдо рестартига, ҳозирда ЖЧ ўтаётган ушбу аренадаги яна бир “Катта дубулға” мусобақасига тўғри келади. Чорак финал доирасидан ўрин олган бу тўқнашувда Николоз қўшимча дақиқада қўлга киритган вазари баҳоси билан устун келади.
Рақиб ҳақида
Николоз Шеразадишвили 1996 йил Грузияда туғилган. 10 ёшида оиласи Мадридга кўчиб ўтади. 2014 йилдан Испания терма жамоаси шарафини ҳимоя қилади. 190 см бўйга кенг бу полвон 2018 йил Боку шаҳрида ўтган жаҳон чемпионатида ғалаба қозонган. -90 кг вазнда жаҳон ва Олимпиада рейтинги етакчиси. Шеразадишвили Испания спорти тарихида илк бор жаҳон чемпиони бўлган дзюдочи ҳисобланади.
Жаҳон чемпионатининг финалида турибмиз. Бу ерга кучсиз рақиб келмайди, албатта. Николоз қанчалар номдор бўлмасин, биз Давлат Бобоновга ишонамиз ва аввалги мағлубиятлар учун муносиб реванш олишига умид қиламиз. Олға, Янги Ўзбекистон!

H2H: Бобонов — Шеразадишвили
В рамках вечерней программы чемпионата мира по дзюдо в Будапеште пройдёт схватка между Давлатом Бобоновым и Николозом Шеразадишвили в весовой категории -90 кг. Представляем вашему вниманию интересные факты об этом финальном поединке:
До настоящего времени дзюдоисты сталкивались дважды. К сожалению, в обеих схватках побеждал представитель Испании. В первый раз они вышли на татами друг против друга в турнире «Большого Шлема» 2020 года в Париже. В этой схватке Бобонов был впереди за счёт вазари, однако за 3 секунды до окончания основного времени наш дзюдоист получил третье шидо и победу одерживает Шеразадишвили. Второй их поединок прошёл во время рестартового соревнования — «Большо Шлема», на этой арене, где сейчас проходит чемпионат мира. На этот раз дзюдоисты провели схватку в рамках четвертьфинала и снова Николоз стал победителем за счёт вазари, которого он получил в дополнительное время.
О сопернике
Николоз Шеразадишвили родился в 1996 году в Грузии. В 10 лет вместе со своей семьёй переехал жить в Мадрид. С 2014 года защищает честь Испании. Рост — 190 см. В первенстве мира 2018 года в Баку — Николоз стал победителем. Возглавляет мировой и Олимпийский рейтинг в весовой категории -90 кг. Он вошёл в историю спорта Испании как первый чемпион мира по дзюдо.
Мы сейчас ожидаем финал первенства мира. Разумеется, до этого этапа сможет дойти только сильнейший дзюдоист. Несмотря на популярность Шеразадишвили, мы надеемся, что на этот раз Бобонов возьмёт достойный реванш и победит.