Париж-2024: Ўзбекистон делегациясининг тайёргарлик режалари ОАВ билан баҳам кўрилди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг 2023 йилги фаолияти ва Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлигига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ОАВ ходимларининг мавзу юзасидан қизиқтирган саволларига жавоб беришди.
Даставвал, Ойбек Омилович МОҚнинг ортда қолган йилдаги фаолияти ҳақида тўхталиб ўтди. Унда Ўзбекистон делегациясининг Париж-2024 Олимпиадасига кўраётган тайёргарлиги, ўтказилган ўқув-машғулот йиғинлари, халқаро алоқалар ва мусобақалар, спорт тиббиёти каби йўналишлар ҳамда булар учун йил давомида сарфланган маблағлар ҳақида батафсил тўхталиб ўтди. МОҚ Бош котиби тадбир давомида Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинлари мавзусига ҳам алоҳида эътибор қаратди.
Анжуманнинг иккинчи ярми Ўзбекистон делегациясининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарилиги ҳақида бўлди. Мавзу юзасидан Шерзод Рихсибаевич сўз олиб, Спорт вазирлиги билан ҳар бир терма жамоалар кесимида тайёргарлик режалари ишлаб чиқилгани хусусида тўхталди. Унга кўра, Ўзбекистон делегацияси 20 та йўналишда Олимпия ўйинларига йўлланма олиши кутилмоқда. Табиийки, унда иштирок этадиган ўзбекистонлик спортчиларнинг сони ҳам аввалгиларга қараганда ортиши режалаштирилган.
Савол-жавоб қисмида оғир атлетика, эшкак эшиш спорт турлари, велоспорт, футбол, енгил атлетика каби йўналишларда терма жамоаларнинг лицензион мусобақаларга тайёргарлиги ҳақида алоҳида сўз борди. Ш.Ташматов баъзи жамоаларнинг хориждаги йиғинларини шахсан ўзи жойларга бориб кузатиб келгани, улар учун энг замонавий инвентарлар харид қилингани, малакали халқаро мутахассислар бириктирилганини инобатга олиб, лицензион мусобақаларда атлетларимиздан юқори натижалар кутилаётганини таъкидлади.
Айни пайтда Ўзбекистон делегацияси ҳисобида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари учун 25 та йўлланма мавжуд. Тадбир якунида Ойбек Касимов давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан яқинлашиб келаётган 4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасига ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ йўлланма олиб, делегациямиз тарихидаги энг яхши натижани янгилаш режа қилинганини маълум қилди.

Париж-2024: Обсуждены планы подготовки делегации Узбекистана с представителями СМИ
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция посвященная деятельности организации за 2023 год и подготовке к летним Олимпийским играм Париж-2024. В ходе конференции Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов дали исчерпывающие ответы на вопросы сотрудников СМИ.
В начале мероприятия Ойбек Омилович подробно рассказал о деятельности НОК за прошедший год. Руководитель подробно остановился на подготовке делегации Узбекистана к Олимпиаде Париж-2024, проведённых тренировочных сборах, международных связях и соревнованиях, таких направлениях, как спортивная медицина, а также дал информацию о потраченных на это средствах в течение года. В своём выступлении Генеральный секретарь НОК особо подчеркнул подготовку к юношеским Азиатским играм "Ташкент-2025".
Во второй части пресс-конференции детально обсуждалась подготовка делегации Узбекистана к летним Олимпийским играм Париж-2024. Отвечая на вопросы по этой теме, Шерзод Рихсибаевич отметил, что совместно с Министерством спорта для каждой национальной команды разработан план подготовки. Ожидается, что делегация Узбекистана на Париж-2024 завоюет путёвки в 20 направлениях. Соответственно, количество спортсменов-участников тоже будет увеличено.
Отвечая на вопросы, руководители особо отметили подготовку сборных по тяжёлой атлетике, гребным видам спорта, велоспорту, футболу и лёгкой атлетике к предстоящим лицензионным соревнованиям. Также, Ш.Ташматов сказал, что в некоторых международных учебно-тренировочных сборах он присутствовал лично и наблюдал за процессом. Для занятий атлетов приобретены современные спортивные инвентари и к тренировкам привлечены квалифицированные зарубежные специалисты. Учитывая эти факторы, от спортсменов ожидаются самые высокие показатели на лицензионных стартах.
В настоящее время в активе делегации Узбекистана имеется 25 лицензий на летние Олимпийские игры Париж-2024. В конце пресс-конференции Ойбек Касимов отметил, что при поддержке нашего государства будет завоевано максимальное количество лицензий на главные старты четырёхлетия чем когда-либо, и планируется установить лучший результат в истории нашей делегации.