Таэквондочиларимиз тўлиқ таркиб билан Париж-2024 Олимпия ўйинларига йўлланма олишди
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси масъулиятли давр - Париж-2024 Олимпиадаси циклининг квалификацион босқичини катта муваффақият билан тугатмоқда. Жамоа олдига қўйилган биринчи вазифа максимал даражада бажарилди. Ҳамюртларимиз 100 фоизлик натижа кўрсатиб, Франция пойтахти мезбонлик қиладиган Олимпиадага 4 та лицензияни қўлга киритишди.
Аввалги Олимпиада циклларида кўпи билан 1 нафар таэквондочимиз рейтинг орқали 4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасига йўл олган бўлса, бу гал илк бор 2 нафар ҳамюртимиз кучли бешликдан жой олишга муваффақ бўлди. Шунингдек, яна бир нечта спортчиларимиз лицензион ҳудудга жуда яқин келишди. Олимпиада рейтингининг якуни натижалар аввалгидан анча ўсганини кўрсатмоқда. Шунингдек, кетма-кет икки жаҳон чемпионати 4 та медаль билан якунлангани ҳам Париж-2024 циклида Ўзбекистон терма жамоаси нафақат Осиё, балки дунё таэквондосида кучлилар қаторида эътироф этилишини ифодалайди.
Улуғбек Рашитов (-68 кг) ва Светлана Осипова (+67 кг) 2023 йил якунида эълон қилинган рейтингга кўра, Олимпия ўйинлари иштирокчисига айланишди. Шу боис Ўзбекистон терма жамоаси Хитойда ўтаётган қитъавий лицензион турнирга 1+1 шаклида, яъни 1 нафардан эркак ва аёл спортчиларни рўйхатдан ўтказиши мумкин эди. Танлаб олинган спортчилар Жасур Жайсунов (-80 кг) ва Озода Собиржонова (-67 кг) билдирилган ишончни оқлашди. Бугун улар берилган имкониятдан унумли фойдаланиб, жамоамиз йўлланмалари сонини 4 тага етказишди.
Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида ҳам таэквондочиларимиз тўлиқ таркибда иштирок этишган эди. Ушбу натижа бу гал ҳам такрорланиб, Ўзбекистон таэквондо баҳсларида Францияга тўлиқ таркиб билан йўл оладиган кам сонли делегациялардан бирига айланди. Дарвоқе, таэквондочиларимиз Париж-2024 Олимпиадаси дастурига кўргазмали йўналиш сифатида киритилган аралаш жамоавий баҳсларда ҳам қатнашадиган дунёдаги 4 жамоадан бири ҳисобланади.
Демак, Париж-2024 XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган таэквондочиларимиз рўйхати қуйидагича:

Таэквондисты Узбекистана полным составом удостоились лицензий на Олимпийские игры Париж-2024
Представители сборной Узбекистана по таэквондо WT завершают успешно квалификационный период цикла Олимпийских игр Париж-2024. Перед спортсменами была поставлена важная задача - завоевать максимальное количество лицензий на Игры в Париже. Отрадно отметить, что эту миссию таэквондисты выполнили на все сто процентов и на Олимпийские игры Париж-2024 завоевали 4 лицензии.
В предыдущих Олимпийских циклах лицензиатом по итогам рейтинговых баллов становился максимум 1 таэквондист. А на этот раз в первую пятёрку вошли сразу двое наших представителя. Помимо этого, ещё несколько отечественных спортсменов подошли близко к лицензионной зоне. Итоги Олимпийского рейтинга свидетельствуют, что результаты узбекских атлетов намного улучшились. Также тот факт, что два чемпионата мира подряд завершились с 4 медалями, означает, что в цикле Париж-2024 сборная Узбекистана будет признана одной из сильнейших не только в Азии, но и в мировом таэквондо.
В конце 2023 года через Олимпийский рейтинг наши таэквондисты Улугбек Рашитов (-68 кг) и Светлана Осипова (+67 кг) стали обладателями путёвок Париж-2024. Учитывая регламент лицензионного соревнования в Китае, сборная Узбекистана имела право зарегистрировать два спортсмена (1 мужчина и 1 женщина), которые выступят в турнире. В этом старте от имени Узбекистана участвовали Джасур Джайсунов (-80 кг) и Озода Собиржонова (-67 кг), которые оправдали оказанное им доверие. Максимально использовав все свои возможности, они смогли добавить в актив нашей сборной ещё две лицензии.
Наши таэквондисты полным составом принимали участие на летних Олимпийских играх Токио-2020. Этот успех удалось повторить и на этот раз. Особо отметим, что Узбекистан стал одной из немногих делегаций, которая отправится во Францию в полном составе на соревнования по таэквондо. Напомним, что отечественная сборная по таэквондо — одна из 4-х команд мира, которые примут участие в командном-микст направлении на Париж-2024. Данная программа включена в качестве показательного выступления.
И так, список отечественных спортсменов, которые будут защищать честь Узбекистана на XXXIII летних Олимпийских играх Париж-2024: