Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси қошидаги янги жамоа “Олимпик Мобиуз” Пролигадаги иштирокини бошламоқда
Айни кунларда футбол бўйича Ўзбекистон Пролигасида биринчи тур учрашувлари ўтказилмоқда. Биз учун аҳамиятлиси, бугун МОҚ қошида ташкил этилган яна бир жамоа “Олимпик Мобиуз” иштирокини бошлайди.
2021 йил Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари учун йўлга қўйилган “Олимпик” лойиҳаси бир қатор ютуқларга эришди. Тимур Кападзе бошқарувидаги клуб бир мавсумнинг ўзида Суперлига йўлланмасини қўлга киритиб, кўплаб ёш иқтидорларни кашф қилиб берди. Асоси ушбу клуб футболчиларидан ташкил топган Ўзбекистон U23 терма жамоаси 2022 йил Тошкентда ўтган Осиё кубогида финалгача етиб борди. Яна бир неча ҳафтадан кейин Қатар майдонларида Париж-2024 йўлланмалари учун учун баҳс олиб боради. Айни ушбу тажрибанинг давоми сифатида Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинлари йўлида “Олимпик Мобиуз” жамоаси тузилди.
Клуб Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинган “Оммавий ва профессионал футболни ҳар томонлама ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-115-сон Қарори ижросини таъминлаш, хусусан, Париж-2024 ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўрадиган жамоаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида ташкил этилди.
Жамоа асосини 2005-2007 йилларда туғилган ёш футболчилар ташкил қилади. Бошқарув Ўзбекистон U20 терма жамоасининг бош мураббийи Фарҳод Нишоновга топширилди.
“Олимпик Мобиуз” илк учрашувини бугун ўз майдонида “Хоразм”га қарши ўтказади. Дарвоқе, ушбу жамоамиз уй учрашувларини “Дўстлик” стадионида ўтказади. Янги мавсумда ёш жамоамизга омад тилаймиз!

Новый клуб "Olimpic Mobiuz", созданный при НОК Узбекистана, стартует в Пролиге
В эти дни в Пролиге Узбекистана стартовал новый сезон и проводятся матчи в рамках первого тура. Примечательно, что ещё один клуб, созданный при НОК "Olimpic Mobiuz" начинает своё участие в этой Лиге.
Проект "Олимпик", который был создан в 2021 году для подготовки к летним Олимпийским играм Париж-2024, проявил себя и достиг значительных результатов. Клуб под руководством Тимура Кападзе в течение одного сезона завоевал путёвку в Суперлигу, был раскрыт потенциал многих молодых футболистов, подающих больших надежд. Сборная Узбекистана U23, основу которой составляют игроки клуба "Олимпик", на Кубке Азии 2022 года в Ташкенте смогла дойти до финала. А через несколько недель в Катаре, эти футболисты сыграют за лицензии Париж-2024. С целью продолжения данного эксперимента сформирована команда "Olimpic Mobiuz" в рамках подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028.
Клуб создан с целью исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева № ПП-115 "О дополнительных мерах по всестороннему развитию массового и профессионального футбола", в частности, для оказания всесторонней поддержки олимпийским сборным, в рамках подготовки к летним Олимпийским играм Париж-2024 и Лос-Анджелес-2028.
Основу клуба составляют игроки 2005-2007 года рождения. Главным тренером команды избран Фарход Нишонов, который также возглавляет сборную Узбекистана U20.
Уже сегодня "Olimpic Mobiuz" первый матч проведёт на своём поле против "Хорезма". Напомним, что все домашние игры клуба будут проходить на стадионе "Дустлик". Желаем успехов молодой команде в новом сезоне!