Эверестни забт этган ҳамюртимиз Сергей Денисенко тантанали кутиб олинди
Ҳозир дунёнинг энг абжир альпинистлари Ҳимолай тоғ тизмасида жойлашган сайёрамизнинг энг баланд нуқтаси, Эверест чўққисини забт этишга бел боғлаган. Айни бу мавсум Эверестга чиқиш учун айни қулай фурсат. Бироқ бу ҳаммага ҳам насиб этавермайди.
2021 йил 1 июнь куни ҳамюртимиз Сергей Денисиенко денгиз сатҳидан 8848 метр баландликда бўй чўзган «Дунё томи»ни забт этишга муваффақ бўлди. Кеча тунда алпқомат альпинистимиз Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди. Мазкур тадбирда Аваз Каримов бошчилигидаги Туризм ва спорт вазирлиги мутасаддилари, МОҚ вакиллари, Сергей Денисиенконинг яқинлари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Мутасаддилар алпинистимизнинг кўрсатган жасорати учун ташаккур айтиб, унинг келгуси фаолиятида ҳам улкан марраларни заб этишини тилаб қолишди.

A solemn meeting of our compatriot who conquered the summit of Mount Everest was held
This season is an excellent opportunity to conquer Mount Everest, which is the highest point of our planet. It is not for nothing that experienced climbers of the world dream of overcoming this peak located on the Himalayan ridge. However, not everyone can do this.
On June 1, 2021, our compatriot Sergey Denisenok managed to overcome the highest peak of the planet — Everest. Last night, the climber arrived in Tashkent. A solemn meeting of Sergey Denisenko was held at the Islam Karimov Tashkent International Airport. The event was attended by representatives of the Ministry of Tourism and Sports headed by Avaz Karimov, representatives of the NOC, the family and friends of Sergei Denisenko and the media.
The responsible persons thanked Sergey Denisenko for showing courage and bravery and wished him success in the future.