Ўзбекистон Халқаро фижитал спорт федерацияси билан меморандум имзолаган биринчи давлат бўлди
Қозон шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон делегацияси вакиллари хизмат сафари давомида қатор музокаралар олиб бориб, ўзаро алоқаларни мустаҳкамлаш йўлида муҳим келишувларга эришишди. Жумладан, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Ўзбекистон фижитал спорт федерацияси раиси Олег Пекось бошчилигидаги мутасаддилар Россия Федерацияси ҳукумат раҳбарининг ўринбосари Дмитрий Чернишенко ҳамда Халқаро фижитал спорт федерацияси президенти Рене Фазель билан учрашув ўтказишди.
Дмитрий Чернишенко Россиядан сўнг иккинчи бўлиб Ўзбекистонда миллий фижитал спорт федерациясининг ташкил этилганини алоҳида таъкидлади. Ўз навбатида, Рене Фазель Халқаро федерациянинг режалари ва янги лойиҳалари хусусида маълумот берди.
Шунингдек, Олег Пекось Ўзбекистон томони спорт оламидаги бундай янги ташаббусни қўллаб-қувватлашдан мамнун экани, бир ой ичида федерацияда аҳил жамоа тузилиб, ишлар жадал бошлаб юборилгани ҳақида гапирди. Ойбек Касимов юртимизда спорт инфратузилмасининг кучайиб бораётганини пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчаси мисолида сўзлаб берди.
Шундан сўнг Халқаро ва Ўзбекистон фижитал спорт федерациялари ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Қайд этиш жоиз, Ўзбекистон Халқаро фижитал спорт федерацияси билан ҳамкорлик тўғрисида битим имзолаган биринчи давлат бўлди.

23 Февраля 2024 1998
Представители делегации Узбекистана в рамках своего рабочего визита в Казань, провели ряд переговоров и достигли важных договорённостей по укреплению взаимоотношений. Сегодня официальные лица во главе с Генеральным секретарём НОК Узбекистана Ойбеком Касимовым, руководителем Федерации фиджитал спорта Узбекистана Олегом Пекосем провели встречу с заместителем председателя правительства Российской Федерации Дмитрием Чернышенко и президентом Международной федерации фиджитал спорта Рене Фазелем.
Дмитрий Николаевич особо подчеркнул создание в Узбекистане второй после России Национальной федерации фиджитал спорта. В свою очередь, Рене Фазель дал информацию о планах на перспективу и новых проектах зарубежной Организации.
Также Олег Андреевич рассказал о том, что узбекская сторона рада поддержать такую новую инициативу в мире спорта, что в течение месяца в Федерации создана сплочённая команда и работа идёт полным ходом. Ойбек Омилович рассказал об укреплении спортивной инфраструктуры нашей страны на примере строящегося в столице Олимпийского городка.
После этого был подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между Зарубежной организацией и Федерацией фиджитал спорта Узбекистана. Стоит отметить, что наша страна стала первым государством, подписавшим соглашение о сотрудничестве с Международной федерацией фиджитал спорта.