Тошкент “Катта дубулға” турнирига қуръа ташланди
Эртага дзюдо бўйича Тошкент “Катта дубулға” турнири старт олади. Бугун мусобақа олдидан қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, шунингдек, Халқаро дзюдо федерацияси (IJF) мутасаддилари иштирок этишди.
Даставвал, сўз олган IJF Бош дирекори Влад Маринеску мамлакатимиз бу йилги мусобақага ҳам юқори савияда тайёргарлик кўрганини билдирди. Шунингдек, Адҳам Икрамов ва Ойбек Касимов мусобақага кўрилган тайёргарлик, кутилаётган натижалар, юртимизда дзюдо оммавийлигини ошириш йўлида олиб борилаётган ишлар ҳақида гапириб ўтишди.
Шундан сўнг мусобақа ҳақида умумий маълумот берилди. Унга кўра, турнирда 68 мамлакатдан 495 нафар спортчи медаллар учун кураш олиб боришади. Саралаш баҳслари эртага соат 09:00 дан, финал баҳслари эса 17:00 дан бошланади. Беллашувлар "Ҳумо арена"да ўтказилади. Қуръа натижалари билан батафсил ушбу ҳавола орқали танишиб олишингиз мумкин.

29 Февраля 2024 2405
Завтра в Ташкенте стартует турнир "Большого шлема" по дзюдо. Сегодня накануне соревнований состоялась церемония жеребьёвки. В мероприятии присутствовали Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, руководитель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, а также официальные лица Международной федерации дзюдо (IJF).
Первым выступил Генеральный директор IJF Влад Маринеску, отметив, что и в этом году наша страна достойно подготовилась к проведению "Большого шлема". Также, Адхам Икрамов и Ойбек Касимов рассказали о подготовке к данному турниру, об ожидаемых результатах и мерах, направленных на популяризацию дзюдо в стране.
Затем была дана общая информация о Ташкентском "Большом шлеме". В соревнованиях за медали будут бороться 495 дзюдоистов из 68 стран мира. Отборочный этап стартует в 09:00, а финальный блок начнётся в 17:00. Выступления дзюдоистов пройдут в столичном комплексе "Хумо Арена". Итогами жеребьёвки можете ознакомиться пройдя по ссылке.