Тошкент “Катта дубулға” турнири олдидан матбуот анжумани ўтказилди
Хабарингиз бор, 1-3 март кунлари Тошкент дзюдо бўйича “Катта дубулға” турнирига мезбонлик қилади. Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига йирик рейтинг очколарини тақдим этувчи ушбу мусобақага 70 дан ортиқ мамлакатдан 500 нафардан зиёд спортчи ташриф буюриши кутилмоқда. Бугун МОҚда мазкур турнирга бағишланган матбуот анжумани ташкил этилиб, беллашувлар олдидан қатор мавзулар муҳокама қилинди.
Тадбирда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раҳбарияти, Халқаро дзюдо федерацияси (IJF) медиа бўлими мутахассислари, терма жамоа мураббийлар штаби ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Анжуман аввалида Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов мусобақани юқори савияда ўтказиш учун давлатимиз томонидан катта эътибор қаратилаётгани, барча иштирокчилар учун қулай шароитлар яратиб берилиши ҳақида гапирди. Ўз навбатида, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига умумий кўрилаётган тайёргарлик, дзюдочиларимиздан кутилаётган натижалар борасида сўзлаб берди. МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов терма жамоа аъзоларининг тайёргарлиги, мамлакатимизда ёшлар ўртасида дзюдо оммавийлигини ошириш борасида амалга оширилаётган ишлар, федерациянинг яқин режалари хусусида тўхталди.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари терма жамоа аъзоларининг тайёргарлиги, мусобақада қатнашадиган таркиб ва бошқа қизиқарли мавзулардаги саволлар билан мутахассисларга юзланишди. Бунга жавобан терма жамоа бош мураббийи Илиас Илиадис, аёллар жамоаси устози Жамшид Худойберганов спортчиларнинг умумий ҳолати яхши экани, йил бошида кетма-кет икки турнирда ғалаба қозонган Диёра Келдиёровага дам берилгани ва бошқа йўналишлар бўйича маълумот беришди.

27 Февраля 2024 2402
Как вам известно, 1-3 марта Ташкент примет очередной турнир "Большого шлема" по дзюдо. Ожидается что в данных стартах, где будут разыгрываться ценные рейтинговые очки на пути к летним Олимпийским играм Париж-2024, примут участие свыше 500 спортсменов из более 70 стран мира. Сегодня перед турниром в НОК состоялась пресс-конференция и были обсуждены важные вопросы.
В мероприятии присутствовало руководство Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета, федерации дзюдо Узбекистана, а также, специалисты медиа-отдела Международной федерации дзюдо (IJF), тренерский штаб и сотрудники СМИ.
В начале мероприятия выступал заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, который отметил, что наше государство оказывает всестороннюю поддержку в организации турнира на высоком уровне и создаются все необходимые условия для участников соревнований. В свою очередь Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов проинформировал относительно общей подготовки атлетов к главным стартам четырёхлетия в Париже, а также, результатах, которые ожидаются от дзюдоистов. Далее заместитель председателя НОК, руководитель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов поделился информацией о подготовке представителей сборной, о реализованной работе с целью популяризации дзюдо среди молодёжи и о дальнейших планах федерации.
В ходе конференции сотрудники СМИ задали вопросы относительно подготовки членов сборной, состава дзюдоистов, которые выступят на Ташкентском "Большом шлеме". В ответ на это главный тренер сборной Илиас Илиадис, наставник женской команды Джамшид Худойберганов отметили, что в целом, подготовка спортсменов на высоком уровне, а Диёре Келдиёровой, которая в новом сезоне успешно выступила на двух турнирах подряд, предоставлен отдых. Помимо этого, специалисты также проинформировали присутствующих и о других направлениях.