Ўзбекистон делегацияси замонамизда илк бор ўтказиладиган “Келажак ўйинлари”да қатнашади
Жорий йилнинг 21 февраль – 3 март кунлари Россия Федерациясининг Қозон шаҳрида тарихда илк бор “Келажак ўйинлари” халқаро комплекс мусобақаси бўлиб ўтади. 100 дан ортиқ мамлакатдан 2 мингга яқин спортчи иштирок этиши кўзда тутилган спорт тадбирида Ўзбекистон делегацияси ҳам қатнашади.
Шиддат билан ривожланиб бораётган ҳозирги даврда бир-биридан қизиқарли янги спорт турлари кашф қилиняпти. Жисмоний ва рақамли мусобақаларни бирлаштирган янги форматдаги мазкур мультикомплекс Ўйинлар дунё спортида янги даврни бошлаб берса ажаб эмас. Ушбу кунлар давомида Татаристон пойтахти бутун дунёдан ташриф буюрган спортчи ёшларнинг эътибор марказида бўлади.
Баҳслар 21 та инновацион йўналиш бўйича (16 та асосий ва 5 та кенгайтирилган дастур) ўтказилади. Уларнинг ҳар бири "фижитал" (жисмоний ва рақамли) тушунчасини ифодалайди, яъни жисмоний ҳаракат ва киберспортни бирлаштиради. Ғолиб спортчиларнинг ҳар икки дастурдаги натижаларининг йиғиндисига кўра аниқланади.
Таъкидлаш жоиз, ушбу халқаро мусобақада мамлакатимиз шарафини виртуал велоспорт, спорт дастурлаш, фижитал-хоккей ва фижитал-пойга каби 4 та спорт туридаги вакилларимиз ҳимоя қилишади.
Спортчиларимиз мазкур беллашувларга тайёргарликни турли мамлакатларда олиб бормоқда. Жумладан, хоккейчиларимиз Россияда, велоспортчиларимиз эса Туркияда ўқув-машғулот йиғинларини ўтказяпти.
Мусобақада биринчи бўлиб иштирокини бошлайдиган фижитал-хоккей жамоамиз 14 февраль куни Қозонга етиб боради. Делегациянинг асосий қисми эса 20 февраль санасида Татаристонга ташриф буюриб, 21 февралга белгиланган очилиш маросимида қатнашади. Нисбатан кейинроқ баҳсларга киришадиган фижитал-велоспорт жамоамиз 22 февраль куни Туркиядан тўғри Қозон шаҳрига учиб келади.

12 Февраля 2024 3058
С 21 февраля по 3 марта текущего года в городе Казань Российской Федерации пройдёт первый в истории международный комплексный турнир “Игры Будущего”. В спортивном мероприятии, в котором примут участие около 2 тысяч спортсменов из более чем 100 стран мира, будет представлена и делегация Узбекистана.
В нынешнюю бурно развивающуюся эпоху открываются новые дисциплины, которые охватывают новые возможности для любителей спорта. Неудивительно, что эти мультикомплексные Игры нового формата, объединяющие физические и цифровые соревнования, откроют новую эру в мировом спорте. В эти дни столица Татарстана будет в центре внимания спортивной молодёжи со всего мира.
Международные состязания пройдут по 21 инновационной дисциплине (16 в основной и 5 – в расширенной программе). Каждая из них олицетворяет концепцию "фиджитал" (physical+digital), то есть объединяет физическую культуру и киберспорт. Победитель определится по сумме результатов спортсменов в обеих программах.
Стоит отметить, что честь нашей страны на этом Международном турнире будут защищать представители 4-х видов спорта: виртуальный велоспорт, спортивное программирование, фиджитал-хоккей и фиджитал-гонки.
Наши соотечественники ведут подготовку к этим соревнованиям в разных странах. В частности, хоккеисты проводят тренировочные сборы в России, а велоспортсмены - в Турции.
Узбекская команда по фиджитал-хоккею, которая первой начнет своё участие в соревнованиях, прибудет в Казань 14 февраля. А основная часть делегации соберётся в Татарстане 20 февраля и примет участие в торжественной церемонии открытия, намеченной на 21 февраля. Отечественная команда по фиджитал-велоспорту, которая приступит к состязаниям позже, прилетит прямо из Турции в Казань 22 февраля.