Туркиянинг Белек шаҳридаги ишчи гуруҳ хорижлик мураббийлар билан олдиндаги режаларни муҳокама қилди
МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бошчилигидаги ишчи гуруҳ айни пайтда Туркиянинг Белек шаҳрида йиғин ўтказаётган байдарка ва каноэда эшкак эшиш бўйича Ўзбекистон терма жамоасининг машғулотларини кузатишда давом этади. Бугун у спортчи ва мураббийлар билан олдинда турган режалар юзасидан суҳбат ўтказди.
Қайд этиш жоиз, Туркия йиғинидан хорижлик мураббийлар, хусусан, болгариялик Андриан Доучев ҳамда венгриялик Наташа Доучев-Янич терма жамоага жалб қилинган. Суҳбат давомида атлетларни йирик мусобақалар, хусусан, апрель ойида Японияда ўтадиган Париж-2024 лицензион турнирига пухта тайёрлаш, машғулотларда мазкур спорт туридаги замонавий методикаларга ёндашиш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, жамоадаги муаммо ва камчиликлар ҳам кўриб чиқилди. Шерзод Ташматов спортчиларни чуқурлаштирилган тиббик кўрикдан ўтказиш масаласига ҳам тўхталди. Бу борада жамоа шифокори ва мураббийлар штаби ишчи гуруҳни мазкур йўналишдаги режалар, терма жамоа аъзоларининг саломатлиги ҳақидаги маълумотлар билан таништирди.

Рабочая группа, пребывающая в Турции, обсудила планы на будущее с зарубежными экспертами
Как ранее нами сообщалось, рабочая группа во главе заместителя председателя НОК Шерзода Ташматова в настоящее время пребывает в городе Белек Турции и изучает тренировки представителей сборной Узбекистана по гребле на байдарках и каноэ. Сегодня состоялась беседа с тренерским штабом и рассмотрены планы на новый сезон.
Следует отметить что к тренировкам в Турции также привлечены зарубежные специалисты - Наташа Доучев-Янич (Венгрия) и Андриан Доучев (Болгария). Во время беседы руководитель отметил важность должной подготовки атлетов к предстоящим крупным стартам, в частности к лицензионному турниру Париж-2024, который пройдёт в Японии в апреле месяце, а также, внедрение современного подхода в этом виде спорта к процессу тренировок.
Помимо этого, были рассмотрены проблемы и упущения. Шерзод Рихсибаевич поднял вопрос об углубленном медицинском обследовании спортсменов. Далее врачи и тренерский штаб сборной ознакомили с планами в этом направлении и информацией о состоянии здоровья представителей сборной.