Унутилмас ғалабалар ва ёрқин фаолият учун раҳмат, Денис!
Халқаро майдондаги муваффақиятли иштироклари билан ўзбек спорти, хусусан, тенниси ривожига улкан ҳисса қўшган Денис Истомин профессионал спортчилик фаолиятини якунлади. Бу ҳақида спортчимизнинг ўзи "Ҳумо Арена" мезбонлик қилган Девис кубоги доирасидаги Ўзбекистон - Польша учрашувидан сўнг маълум қилди.
Жараён ўзига хос тадбирга уланиб кетди. Унда Денис Истомин ёш теннисчимиз Амир Милушевга қарши кўргазмали хайрлашув учрашувини ўтказди. Шундан сўнг, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон теннис федерацияси раиси Алишер Мирсоатов ва федерация Бош котиби Ирода Тўлаганова кортга чиқиб келишди.
Тадбирда Вазир Адҳам Икрамов сўз олиб, Денис Истоминнинг ўзбек спортида тутган ўрни, унинг ривожига қўшган ҳиссаси ҳақида илиқ фикрлар билдирди. Шундан сўнг Денис анъаналаримизга хос тарзда кузатиб қўйилди. Ўз навбатида, Истомин бундай эътибордан мамнун эканлигини таъкидлади. Шу тариқа, спортчимиз катта теннисдаги фаолиятига якун ясади.
Эслатиб ўтамиз, Денис фаолияти давомида Лондон-2012, Рио-2016 ва Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган. 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида олтин, шунингдек, Гуанжоу-2010 да 2 та кумуш ҳамда Инчеон-2014 да 1 та бронза медалига ҳам сазовор бўлган. 2012 йил ATP тасниф жадвалида 33-ўрингача кўтарилган. Мазкур ташкилот байроғи остида ўтган турнирларда 2 бор (2015, 2017 йиллар) бош совринни қўлга киритган. Ушбу натижалари эвазига “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Денис Олеговичга, ўзбек спорти ривожига қўшган ҳиссаси, олиб борган ёрқин фаолияти учун миннатдорчилик билдириб, унинг келгусидаги ишларига омад ва муваффақият, сиҳат-саломатлик тилайди.

Спасибо за незабываемые победы и яркую деятельность, Денис!
Отечественный теннисист Денис Истомин, внёсший огромный вклад в развитие узбекского спорта, в частности тенниса, своим успешным участием на международной арене, завершил карьеру в большом спорте. Об этом сообщил сам спортсмен после матча Узбекистан - Польша в рамках Кубка Дэвиса, который проходил на "Хумо арене".
Денис Истомин провёл показательный прощальный матч против узбекского молодого теннисиста Амира Милушева. После этого на корт вышли Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации тенниса страны Алишер Мирсоатов, Генеральный секретарь Федерации Ирода Туляганова.
На мероприятии Адхам Ильхамович особо подчеркнул роль Дениса Истомина в узбекском спорте, его вкладе в развитие данной дисциплины в нашей стране. Истомин, в свою очередь, поблагодарил за оказанное ему внимание и поддержку.
Напомним, что за свою карьеру Денис участвовал в летних Олимпийских играх Лондон-2012, Рио-2016 и Токио-2020. Он также выиграл золото на Азиатских играх 2018 года в Индонезии, а также 2 серебряные медали на Гуанчжоу-2010 и 1 бронзовую награду на Инчеон-2014. Он поднимался до 33-го места в мировой табели о рангах ATP в 2012 году. На прошедших турнирах под флагом данной Международной организации 2 раза (2015, 2017 годы) становился триумфатором. За эти результаты удостоен почётного звания "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана благодарит спортсмена за столь достойный вклад в развитие узбекского спорта страны, желает ему успехов и удачи во всём.