Пойтахтимиз мезбонлик қилаётган Осиё чемпионатининг очилиш маросими ўтказилди
Тошкентда оғир атлетика бўйича катталар ўртасидаги Осиё чемпионати старт олди. Бугун “Юнусобод спорт мажмуаси” мезбонлик қилаётган мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Халқаро оғир атлетика федерацияси президенти (IWF) Муҳаммад Жалуд, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, Осиё оғир атлетика федерацияси вице-президенти, Спорт вазирининг ўринбосари, мамлакат оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, шунингдек, IWF ҳамда Осиё оғир атлетика федерациясининг расмийлари иштирок этишди.
Расмийлар ўз нутқларида Париж-2024 Олимпия ўйинлари учун қимматли рейтинг очколарини тақдим этаётган мазкур мусобақа катта аҳамиятга эга экани, Ўзбекистон унга муносиб тайёргарлик кўргани ҳақида тўхталишди. Хусусан, Адҳам Икрамов оғир атлетика мамлакатимиз ёшларининг севимли спорт турларидан бирига айланиб бораётгани, давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан сўнгги йилларда Тошкент турли ёш тоифаларидаги қитъа ва жаҳон чемпионатларини муваффақиятли ўтказганини эслаб ўтди.
Маълумот учун, бу галги қитъа биринчилигида Осиёнинг 34 мамлакатидан 250 нафарга яқин энг кучли оғир атлетикачилари жам бўлишди. Бугун эркаклар ва аёллар ўртасидаги энг енгил вазн тоифаларида медаллар жамланмаси ўйналмоқда.

В столице состоялась торжественная церемония открытия чемпионата Азии
В Ташкенте стартовал чемпионат Азии по тяжёлой атлетике. Сегодня прошла торжественная церемония первенства континента в спортивном комплексе "Юнусабад".
В мероприятии присутствовали президент Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) Мухаммад Джалуд, Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, вице-президент федерации тяжёлой атлетики Азии, заместитель Министра спорта, первый заместитель руководителя федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, официальные представители IWF и федерации тяжёлой атлетики Азии.
В своём выступлении официальные лица подчеркнули важность чемпионата, так как в нем будут разыгрываться ценные рейтинговые очки Олимпийских игр Париж-2024. Помимо этого было отмечено, что Узбекистан отлично подготовился к проведению такого масштабного соревнования. В частности, Адхам Икрамов упомянул, что данный вид спорта уже широко популярен среди молодёжи страны, и что благодаря поддержке нашего правительства, в последние годы в Ташкенте успешно проводятся чемпионаты континента и мира в разных возрастных категориях.
Напоминаем, на этот раз на чемпионате Азии принимают участие около 250 тяжелоатлетов из 34 стран мира. Сегодня разыгрываються комплекты медалей среди мужчин и женщин в лёгких весовых категориях.