МОҚнинг узоқ йиллик ҳамкори Анвар Авазхўжаев 75 ёшда!
Бугун профессионал фотограф ва оператор, ўз ишининг фидойи инсонларидан бири Анвар Авазхўжаев 75 ёшни қарши олди.
Анвар Авазхўжаев 1946 йил Тошкентда туғилган. Бу инсон Ўзбекистон МОҚ ташкил топгандан бери Қўмита билан яқин ҳамкорлик қилиб келади. Шу пайтгача Ўзбекистон делегацияси билан 6 та ёзги ва 1 та қишки Олимпия ўйинларида, шунингдек, Осиё ўйинлари ва бошқа бир қатор йирик мусобақаларда делегациямиз билан иштирок этган. МОҚ медиасининг архивидан жой олган аксарият қимматбаҳо материалларнинг ижодкори ҳисобланади. Фаолияти давомида “Ўзбектелефильм” студиясида операторлик қилиб, 400 дан ортиқ ҳужжатли фильмларни ишлаган ва уларнинг 50 дан ортиғи ўзбек спортига оиддир.
Ўзбек спортининг тарихини шакллантириб бораётган бундай инсоннинг таваллуд куни бугун муносиб нишонланди. МОҚда ўтган тадбирда Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Қўмита раҳбарияти, Туризм ва спорт вазирлиги мутасаддилари, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси спорт бошқармаси бошлиғи Баҳодир Тожиев иштирок этишди.
Тадбирда мутасаддилар сўз олиб Анвар Авазхўжаевнинг узоқ йиллик фаолияти, ўзбек спортида қилгани ишлари учун ташаккур айтиб, эсдалик совғаларни топширишди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Анвар Авазхўжаевни таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Близкому партнёру НОК Анвару Авазхужаеву исполнилось 75 лет!
Сегодня профессиональному фотографу и оператору, знаменитому представителю узбекского спорта Анвару Авазхужаеву исполнилось 75 лет.
Анвар Авазхужаев родился в 1946 году в Ташкенте. Со дня основания НОК Узбекистана является близким партнёром Комитета. До настоящего времени в составе делегации Узбекистана участвовал в 7 Олимпийских играх (6 летних и 1 зимняя), а также, на Азиатских играх и многих других крупных соревнованиях. Большая часть архива, которая хранится в медиа группе НОК, является работой этого талантливого человека. Во время своей деятельности был оператором в «Узбектелефильм», снял более 400 документальных фильмов, около 50 из них посвящены узбекскому спорту.
День рождения этого знаменитого человека, который формирует историю узбекского спорта, было достойно отмечено. Торжественное мероприятие состоялось в НОК и в нём присутствовали руководство Комитета во главе с Рустамом Шаабдурахмановым, представители Министерства туризма и спорта, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, руководитель спортивного управления Профсоюзов Узбекистана Баходир Тожиев.
Выступая на мероприятии, официальные лица поблагодарили Анвара Авазхужаева за его плодотворную работу в узбекском спорте и преподнесли ему памятные подарки.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Анвара Авазхужаева с Днём рождения, желает ему долгих лет жизни и крепкого здоровья.