Янги Ўзбекистон ёшлари Москвада “Ёш Олимпиячилар халқаро форуми”да қатнашишди
Россия Федерациясининг Москва шаҳрида “Ёш Олимпиячилар халқаро форуми” бўлиб ўтди. Россия Олимпия қўмитасининг таклифига биноан унда мамлакатимиз вакиллари ҳам иштирок этишди.
14-17 ёшли бўлажак Олимпиячилар иштирокида кечган мазкур тадбирда бир қатор мамлакатлардан делегациялар ташриф буюрди. Қайд этиш жоиз, унда мамлакатимиз номидан ёш атлетларимиз Ясмина Раҳимова (бадиий гимнастика), Айнура Умурзоқова (таэквондо WT), Мейирхан Тимуров (қиличбозлик), Данил Тихонов (академик эшкак эшиш) қатнашишди. Уларга Ўзбекистон МОҚ Халқаро алоқалар департаменти етакчи мутахассиси Татьяна Чижикова ҳамроҳлик қилди.
Тадбирни Россия Олимпия қўмитаси президенти Станислав Поздняков очиб берди ва уни ташкил этишдан кўзланган мақсад ҳақида гапириб ўтди. Шундан сўнг Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бахнинг тадбир иштирокчиларига йўллаган видеомурожаати эшиттирилди.
Форум давомида ёш атлетларга профессионализмни сингдириш, допинг ва унинг оқибатлари каби мавзуларда бир қатор семинарлар, давра суҳбатлари ташкил этилди.

Молодёжь Нового Узбекистана приняла участие в Международном форуме «Молодые Олимпийцы»
В Москве состоялся Международный форум «Молодые Олимпийцы». По приглашению Олимпийского комитета России, в этом мероприятии приняли участие и представители Узбекистана.
В форуме, где принимали участие будущие Олимпийцы 14-17 лет, собрались множество делегаций из многих стран мира. Следует отметить, что от имени Узбекистана в мероприятии приняли участие Ясмина Рахимова (художественная гимнастика), Айнура Умурзакова (таэквондо), Мейирхан Тимуров (фехтование) и Данила Тихонов (академическая гребля). Их сопровождала ведущий специалист Департамента международных отношений НОК Татьяна Чижикова.
Мероприятие открыл президент ОКР Станислав Поздняков и рассказал о цели организации форума. Также, участники посмотрели видео-обращение президента Международного Олимпийского комитета Томаса Баха, которое было направлено молодым спортсменам.
Во время форума для юных атлетов были организованы семинары и «круглые столы» о профессионализме, о допинге и его последствий.