Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигининг навбатдаги Ҳайъат йиғилиши танқидий руҳда ўтди
Бугун Адҳам Икрамов бошчилигида Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигининг навбатдаги Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди. Унда, шунингдек, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари раҳбарияти, Вазирлик тизимидаги ҳудудий бўлимларнинг вакиллари иштирок этишди. Спорт федерация ва ассоциацияларининг масъуллари мазкур тадбирда МОҚ Мажлислар залидан ZOOM платформаси орқали онлайн тарзда қатнашди.
Танқидий руҳда ўтган Ҳайъат йиғилишида Адҳам Икрамов давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг кўрсатмалари асосида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор вазифаси инсон қадрини улуғлаш эканлигини таъкидлаб, ўтган йилдан бошлаб, ҳар чоракда соҳага оид энг муҳим топшириқларнинг ижросини рейтинг орқали баҳолаш тизими йўлга қўйилганлиги, бу тизимдаги ходимларининг масъулияти ва иш самарадорлигига баҳо беришга етарли бўлаётганлигига тўхталди.
Йиғилиш давомида Республикамизда оммавий спорт тарғиботини кучайтириш мақсадида ташкил этилган “Беш ташаббус Олимпиадаси” лойиҳасининг янги босқичини янада такомиллаштириш бўйича фикрлар илгари сурилди. Ўз навбатида, йўл қўйилаётган камчиликлар ҳам муҳокама қилиниб, уларни бартараф этиш чоралар кўрилди ва бу борада ижрочиларга керакли топшириқлар берилди.
Тадбирда терма жамоаларимизнинг профессионал спортда эришаётган ютуқлари таҳлил қилиб ўтилди. Хусусан, жорий йил давомида ўтган II МДҲ ўйинлари, Осиё ва Пара Осиё ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг қайд этган юқори натижалари тилга олинди. Мазкур мусобақаларда шоҳсупага кўтарилган спортчиларнинг вилоятлар кесимидаги таҳлилига алоҳида тўхталиб ўтилди. Натижадорлиги паст бўлган ҳудудларнинг масъулларига селекция ишларини кучайтириш бўйича қатъий кўрсатмалар берилди.
А.Икрамов Париж-2024 Олимпия ва Паралимпия ўйинлари, шунингдек, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ва Пара Осиё ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик бўйича ҳам фикр билдирди. Вазир ҳар бир терма жамоанинг лицензион мусобақага пухта ҳозирлик кўриши учун барча шароитларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди. Ўз навбатида, федерациялар масъуллари олиб борилаётган ўқув-машғулотлар, спортчиларнинг ҳолати ҳақида маълумот беришди.
Йиғилиш давомида юклатилган вазифалар ижросида жиддий камчиликларга йўл қўйилган айрим тизим ходимлари лавозимидан озод этилди. Баъзи ходимлар эса жиддий огоҳлантирилди.

Очередная Коллегия Министерства молодёжной политики и спорта прошла в критическом духе
Сегодня состоялась очередная Коллегия Министерства молодёжной политики и спорта во главе Адхама Икрамова. В собрании также приняли участие руководство Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, представители областных управлений в системе министерства. Ответственные лица спортивных федераций и ассоциаций приняли участие в мероприятии онлайн из зала заседаний НОК через платформу ZOOM.
В заседании, которое прошло в критическом духе, Адхам Икрамов подчеркнул, что приоритетной задачей реформ, реализуемых на основе поручений главы нашего государства Шавката Мирзиёева, являются интересы и благополучия человека. Также, он отметил, что начиная с прошлого года создана система контроля выполнений важнейших задач в каждой четверти по рейтингу, и что этой системы достаточно, для повышения ответственности и эффективности работы сотрудников сферы.
В ходе встречи были выдвинуты идеи относительно дальнейшего совершенствования нового этапа проекта «Олимпиада пяти инициатив», который оказывает содействие развитию массового спорта в нашей республике. В свою очередь обсуждались недостатки и рассматривались меры, которых необходимо принять для их устранения. Также, были поручены задания ответственным лицам относительно сферы.
Также, отметились успехи наших сборных команд в спорте высших достижений. В частности, подчеркнули хорошие результаты делегации Узбекистана на II Играх СНГ, Азиатских и Пара Азиатских играх в Ханчжоу. Отдельно проанализировали спортсменов, которые поднялись на пьедестал почета на этих соревнованиях, в разрезе регионов. Ответственным лицам отстающих регионов было дано строгое указание активизировать селекционную работу.
Во время своего выступления А.Икрамов прокомментировал подготовку к Олимпийским и Паралимпийским играм «Париж-2024», а также юношеским Азиатским и Пара Азиатским играм «Ташкент-2025». Министр дал поручение создать все условия для тщательной подготовки каждой сборной к лицензионным соревнованиям. В свою очередь, главы федераций предоставили информацию о проводимых тренировках и состоянии спортсменов.
В ходе заседания некоторые сотрудники системы, у которых были выявлены серьезные недостатки в выполнении поставленных задач, были освобождены от занимаемой должности. Также было сделано серьезное предупреждение нескольким ответственным лицам.