Мухторхон Ташходжаев Осиё Паралимпия қўмитасининг фахрий ордени билан тақдирланди
Саудия Арабистони пойтахти Ар-Риёд шаҳрида Осиё Паралимпия қўмитасининг (APC) 2023 йил сарҳисоби бўйича энг муносибларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Унда Осиё Паралимпия қўмитаси вице-президенти – Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаевнинг юртимизда ва Осиё қитъасида Паралимпия ҳаракатини ривожлантиришда қўшаётган хизматлари муносиб баҳоланди ва ташкилотнинг Осиё ордени билан тақдирланди.
Яна бир аҳамиятли жиҳати, пара енгил атлетика бўйича Токио-2020 ёзги Паралимпия ўйинлари совриндори, жаҳон чемпиони, Ханчжоу-2022 Пара Осиё ўйинлари ғолиби Асила Мирзаёрова эса қитъанинг “Энг яхши аёл пара атлети” деган шарафли номга сазовор бўлди.

Мухторхон Ташходжаев награждён почётным орденом Азиатского Паралимпийского комитета
Сегодня в городе Эр-Рияд Саудовской Аравии состоялась церемония награждения Азиатского Паралимпийского комитета (АРС), в которым были определены лучшие, по итогам 2023 года.
Примечательно, что вице-президент Азиатского Паралимпийского комитета - председатель Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхон Ташходжаев награждён почётным орденом организации за оказанный вклад в развитие и популяризацию паралимпийского движения в континенте.
Ещё одна примечательность заключается в том, что призёр летних Паралимпийских игр Токио-2020, чемпионка мира, победительница Пара Азиатских игр Ханчжоу-2022 Асила Мирзаёрова была признана "Лучшим пара-атлетом" континента среди женщин.