“Тошкент-2025”: Мусобақа дастуридан ўрин олиши кутилаётган спорт турлари муҳокама қилинди
“Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари дастуридан ўрин оладиган спорт турларини шакллантириш якуний паллага кирди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида федерация ва ассоциациялар масъуллари билан ушбу мавзу юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби, “Тошкент-2025” дирекцияси директори Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Азизжон Камилов ҳамда Шерзод Ташматов иштирок этишди.
Йиғилишни Ойбек Касимов олиб борди ва бўлажак ўйинлар дастурига киритиладиган спорт турлари, уларнинг йўналишларини атрофлича таҳлил қилиш муҳимлигини таъкидлади. МОҚ Бош котиби федерациялар масъулларига ёшлар Осиё ўйинларида иштирок этадиган спортчиларнинг селекциясини кучайтириш ва уларни мусобақага пухта тайёрлаш бўйича тавсия берди.
Шунингдек, Олимпия шаҳарчасида олиб борилаётган қурилиш ишлари қай ҳолатидалиги бўйича ҳисобот тингланди. Кўзда тутилган спорт турлари қайси объектларда ўтказилиши, уларнинг муддатлари ҳам кўриб чиқилди. Йиғилиш сўнггида федерация масъулларидан 3 кун муддат ичида ёшлар Осиё ўйинлари дастурига киритиладиган йўналишлар бўйича якуний таклифларини беришлари сўралди.

"Ташкент-2025": Обсуждены виды спорта, которые войдут в программу юношеской Азиады
В настоящее время формирование видов спорта, которые будут включены в программу юношеских Азиатских игр «Ташкент-2025», вступило в завершающую стадию. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана прошло совещание с руководителями спортивных федераций и ассоциаций относительно этой темы. В мероприятии присутствовали заместитель Министра молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК, руководитель дирекции "Ташкент-2025" Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов.
Совещание проводил Ойбек Касимов, отметивший необходимость полного анализа видов спорта и их направлений, которые войдут в программу юношеской Азиады. Генеральный секретарь НОК посоветовал руководителям федераций усилить работу по отбору спортсменов, которые примут участие на юношеских Азиатских играх и тщательно готовить их к соревнованиям.
В ходе совещания также заслушан доклад о состоянии строительных работ, ведущихся в Олимпийском городке. Было рассмотрено на каких объектах пройдут запланированные спортивные состязания и сроки их проведения. В конце встречи федерациям было поручено внести свои итоговые предложения в течение 3-х дней, относительно направлений в каждом виде спорта, которых следует включить в программу юношеских Азиатских игр "Ташкент-2025".