Жаҳон бокс ихлосмандларининг нигоҳи Тошкентда
Хабар берганимиздек, бугун Тошкентда Бутунжаҳон бокс кенгашининг (WBC) 61-конвенцияси ўз ишини бошлади. “Hilton” меҳмонхонасида ўтган очилиш маросимида WBC президенти Маурисио Сулаймон, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, мамлакат бокс федерацияси раиси Ачилбай Раматов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Ўзбекистон профессионал бокс федерацияси васийлик кенгаши раиси Қудратилла Рафиков, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Ўзбекистон профессионал бокс федерациясининг биринчи вице-президенти Ғофур Раҳимов, Ўзбекистон Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмитаси раҳбарияти, ОАВ ва жаҳон бокси юлдузлари иштирок этишди.
Даставвал Ачилбай Раматов сўз олиб, мамлакатимизда Президентимиз томонидан соғлом турмуш тарзи, хусусан, спортга қаратилаётган улкан эътибор хусусида тўхталиб ўтди. Боксчиларимизнинг халқаро майдонда қайд этаётган улкан ютуқларини алоҳида эътироф этди ва тадбирни расман очиқ деб эълон қилди. Ўз ўрнида, Маурисио Сулаймон мамлакатимиз ушбу йирик спорт тадбирига юқори савияда ҳозирлик кўргани, профессионал боксчиларимизнинг жаҳон рингларида йирик ғалабаларга эришиб бораётгани ҳақида гапириб ўтди.
Тадбирда WBC президенти А.Раматов ва Ғ.Раҳимовга узоқ йиллик ҳамкорлик ва мазкур конвенцияни юқори савияда ташкил этишдаги ёрдами учун ташкилотнинг эсдалик совғаларини тақдим қилди. Шунингдек, ўзбек боксининг юлдузларига ҳам махсус медаллар топширилди.
Тошкентдаги конвенцияда WBC ташкилотининг 60 йиллик юбилей тантаналари ҳам нишонланади. Бугунги тадбирда Эвандер Холифилд, Хулио Сезар Чавес, Костя Цзю, Амир Хан, Александр Усик ва бошқа бокс юлдузларининг иштирок этишгани унга бўлган қизиқишнинг янада ортишига сабаб бўлди. 17 ноябргача ўтадиган WBC конвенцияси доирасидаги бошқа тадбирлар давомида Майк Тайсон, Тайсон Фьюри, Василий Ломаченко каби бокс афсоналари ҳам Тошкентга ташриф буюради.
Тошкентдаги WBC 61-конвенцияси кун тартибидан таълим, допинг, ҳакамлик, халқаро муносабатлар, бокс қоидаларига киритилган ўзгаришлар, рейтинглар, чемпионлик камарлари, хайрия ва жамоат ташаббуслари каби бир нечта масалалар бўйича йиғишлар ўрин олган. Маросимнинг сўнгги куни яъни 17 ноябрда Тошкентдаги муҳташам "Ҳумо Арена"да катта профессионал бокс кечаси бўлиб ўтади. Ўзбекистоннинг LIFТ промоутерлик компанияси томонидан ташкил этилаётган оқшомнинг марказий жанги супероғир вазн тоифасида ўтказилиб, унда ҳамюртимиз Баҳодир Жалолов ЖАР вакили Крис Томпсонга қарши рингга кўтарилади. Шунингдек, ушбу турнирда Абдумалик Ҳалаков, Миразизбек Мирзахалилов, Мужибилло Турсунов, Қудратилло Абдуқаҳҳоров сингари таниқли чарм қўлқоп усталаримиз ҳам рингга чиқади.

Самые яркие представители мирового бокса собрались в Ташкенте
Как ранее нами сообщалось, сегодня начала работу 61- конвенция одной из самых престижных организаций в мире профессионального бокса - Всемирного боксёрского совета (WBC). Церемония открытия мероприятия состоялось в столичной гостинице "Hilton" и в ней приняли участие Президент WBC Маурисио Сулейман, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель федерации бокса страны Ачилбай Раматов, Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Председатель попечительского совета федерации профессионального бокса Узбекистана Кудратилла Рафиков, Вице-президент Олимпийского Совета Азии Отабек Умаров, первый вице-президент федерации профессионального бокса Узбекистана Гафур Рахимов, руководство Национальных Олимпийских и Паралимпийских комитетов, представители СМИ и звёзды мирового бокса.
Мероприятие открыл Ачилбай Раматов и в ходе своего выступления он рассказал о большом внимании, уделяемом нашим Президентом здоровому образу жизни, в частности, спортивной сфере. Он особо отметил высокие достижения наших боксеров на международной арене и объявил турнир официально открытым. В свою очередь Маурисио Сулейман подчеркнул высокий уровень подготовки нашей страны к этому крупному спортивному событию, а также, то, что наши профессиональные боксёры добиваются больших побед на мировой арене.
На мероприятии президент WBC от имени организации вручил специальные награды А.Раматову и Г.Рахимову за многолетнее сотрудничество и помощь в организации данного масштабного мероприятия на должном уровне. Помимо этого звезды узбекского бокса были награждены памятными медалями организации.
В ходе конвенции в Ташкенте также будет отмечено 60-летие организации WBC. В сегодняшнем мероприятии присутствовали такие яркие представители мирового бокса, как Эвандер Холифилд, Хулио Сезар Чавес, Костя Цзю, Амир Хан, Александр Усик и другие. Мероприятие продлится до 17 ноября и в столицу должны прибыть такие легенды, как Майк Тайсон, Тайсон Фьюри, Василий Ломаченко.
В повестке дня 61- конвенции WBC будут рассмотрены целый ряд вопросов, в частности, образование, допинг, судейство, международные отношения, изменения, внесенные в правила бокса, рейтинги, чемпионские пояса, благотворительность и общественные инициативы. 17 ноября - в последний день мероприятия, в многофункциональном комплексе «Хумо Арена» в Ташкенте пройдет большой вечер профессионального бокса. Главный бой вечера, который организует узбекская промоутерская компания LIFT, состоится в супертяжелой весовой категории, где наш соотечественник Баходир Джалолов сразится с представителем ЮАР - Крисом Томпсоном. Также, в этом турнире ожидается выступление Абдумалика Халокова, Миразизбека Мирзахалилова, Мужибилло Турсунова и Кудратиллы Абдукаххарова.