Ханчжоу-2022, Париж-2024: Бадминтончиларимизнинг режалари муҳокама марказида
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциацияларимизнинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлик режаларини ўрганиб чиқишда давом этади. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Ўзбекистон бадминтон федерацияда ана шундай режаларни муҳокама қилди. МОҚ раҳбарини федерация бош котиби Онажон Жуманиязова қарши олди. Суҳбатда, шунингдек, 3 нафар мураббий ва МОҚ мутасаддилари ҳам иштирок этишди.
Учрашув давомида Рустам Шоабдураҳмонов мамлакатимизда оммавий спорт тарғиботини бадминтон мисолида янада кучайтириш, спортчиларимиз маҳоратини ошириш бўйича ўз тавсияларини бериб ўтди. Бу борада бадминтончиларимиз учун халқаро мусобақа ва ўқув-машғулотларини йўлга қўйиш, шу асосда пухта режа ишлаб чиқиш лозимлиги, ҳукуматимиз томонидан профессионал спортдаги ютуқларни кўпайтириш учун ишлаб чиқилаётган режалар ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётгани таъкидланди.
Шунингдек, федерация мутасаддиларига Осиё ва Олимпия ўйинлари учун тузилган режаларни янада бойитиш, терма жамоаларнинг моддий техник базасини кучайтириш бўйича топшириқлар берилди. Ўз навбатида, мураббийлар томонидан айтилган камчилик ва муаммолар тингланиб, уларни бартараф этиш бўйича фикрлар билдирилди.

Ханчжоу-2022, Париж-2024: обсуждены планы подготовки бадминтонистов
Руководители Национального Олимпийского комитета Узбекистана продолжают рассматривать планы подготовки федераций и ассоциаций по Олимпийским видам спорта к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов рассмотрел планы подготовки федерации бадминтона Узбекистана. Руководителя НОК встретила Генеральный секретарь федерации Онажон Жуманиязова. Во время беседы также присутствовали трое тренеров и представители НОК.
Во время встречи Рустам Шаабдурахманов дал свои рекомендации относительно усиления пропаганды здорового образа жизни в стране на примере бадминтона, повышения опыта и квалификации бадминтонистов. В связи с этим было отмечено, что необходимо организовать международные соревнования и учебно-тренировочные сборы для наших бадминтонистов, разработать на этой основе детальный план, и то что, такие инициативы, направленные на повышение достижений в профессиональном спорте, полностью поддерживаются нашим правительством.
Кроме того, руководству федерации поручено доработать планы подготовки к Азиатским и Олимпийским играм, укрепить материально-техническую базу национальных сборных. В свою очередь, были заслушаны недостатки и проблемы, поднятые тренерами, и высказаны мнения о том, как их решить.