Қорақалпоғистонда 5 ташаббус тарғиботи
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан мамлакатимиз ёшларининг бўш вақтларини унумли ўтказиш, уларни маданият, спорт, илм-фан, санъат соҳаларига бўлган қизиқишларини янада ошириш бўйича 5 муҳим ташаббус ишлаб чиқилган бўлиб, юртимиз бўйлаб унинг тарғибот ишлари жадал олиб борилмоқда. Айниқса, Қорақалпоғистон Республикасидаги ишларни алоҳида таъкидлаб ўтиш мумкин.
Якунига етган ҳафта Республика маркази Нукус шаҳрида ДХХ кубоги, “Спортни сев, спорт билан яша!” шиори остида мини-футбол, волейбол, баскетбол, енгил атлетика, воркаут ва бошқа бир қатор йўналишларда спорт мусобақалари ташкил этилди. Бу орқали Республика ёшлари орасида спорт тарғиботи янада кенгаймоқда.
Айниқса, Мўйноқ ҳудудига бўлган эътибор ҳар қачонгидан юқори. МОҚ ҳам бу борада ўз ҳиссасини қўшмоқда. Қўмита вакили Мирсардор Алимов ушбу ҳудудга амалга оширган навбатдаги сафари давомида ҳам туман ёшларини оммавий спортга жалб этиш ва уларни жисмоний тарбияга қизиқтириш бўйича қатор амалий ишларни амалга оширди. Мазкур тадбирларда туман ҳокими Ерпўлат Еденбаев ҳам иштирок этиб, спорт Мўйноқ ёшларининг тобора севимли машғулотига айланиб бораётгани, ҳукуматимизнинг бу борадаги эътибори ҳақида гапириб ўтди. Шундан сўнг туман ёшлари учун 50 миллион сўм миқдоридаги спорт анжомлари совға қилинди.
Таъкидлаш жоиз, бу орқали ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, ёзги таътил вақтларида уларни спортга кенг жалб қилиш кўзда тутилган.

В Каракалпакстане проводятся мероприятия с целью реализации 5 инициатив
Как известно, Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым были выдвинуты 5 инициатив с целью усиления внимания к молодёжи, широкого вовлечения её к культуре, искусству и спорту, формирования навыков использования информационных технологий, пропаганды чтения книг среди молодого поколения и в настоящее время по всей Республике проводятся мероприятия для пропаганды этих идей. Следует особо отметить реализованную программу в Каракалпакстане.
На прошлой неделе в Нукусе прошли спортивные соревнования — Кубок СГБ, а также, состязания под лозунгом «Люби спорт, живи со спортом!» по мини-футболу, волейболу, баскетболу, легкой атлетике и воркаут.
Особое внимание уделяется городу Муйнак. В частности, и НОК поддерживает эти инициативы. Представитель Комитета Мирсардор Алимов в рамках своего рабочего визита в Муйнак, реализовал несколько проектов относительно привлечения молодёжи региона к физической культуре и спорту. В мероприятии также принял участие хоким района Ерполат Еденбаев, отметив, что спорт постепенно превращается в одно из любимых занятий молодёжи региона и об уделяемом внимании со стороны государства в эту сферу. После этого, молодежи района был передан спортивный инвентарь на сумму 50 миллионов.
Следует отметить, что реализуемые планы предназначены для того, чтобы организовать досуг молодёжи с пользой, привлечь их к спорту во время летних каникул.