Ўзбекистон футбол ассоциацияси қитъамизда энг яхши деб топилди
Қатар пойтахти Доха шаҳрида Осиё футбол конфедерациясининг (ОФК) “AFC Annual Awards” йилнинг энг яхшиларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Қувонарлиси, Ўзбекистон футбол ассоциацияси “Йилнинг энг яхши футбол ассоциацияси” номинациясида ғолибликни қўлга киритди.
Қайд этиш жоиз, ўтган давр мобайнида мамлакатимиз қитъа миқёсидаги турли тадбирларга юқори савияда мезбонлик қилди. ОФК билан Юртимизда футбол ривожи борасида кўплаб лойиҳаларни амалга оширди. Хусусан, тарихда илк бор U-23 ва U-20 Осиё чемпионатлари, шунингдек, ОФКга аъзо ассоциациялар президентлари ва Бош котиблари конференцияси мамлакатимизда ўтказилди. Қитъа миқёсидаги турли саралаш баҳслари, клублар ўртасидаги турнирлар, аёллар футболи, CAFA мусобақаларида ЎФА фаоллик кўрсатди. Ушбу саъй-ҳаракатлар ОФК томонидан муносиб эътироф этилди.
Совринни МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов қабул қилиб олди. Қайд этиш жоиз, мазкур номинацияда ЎФА Эрон футбол федерацияси ва Япония футбол ассоциацияларини ортда қолдиришга эришди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва унинг аҳил жамоасини ушбу соврин билан самимий қутлайди.

Ассоциация футбола Узбекистана признана лучшей в континенте
В столице Катара состоялась торжественная церемония награждения Азиатской конфедерации футбола “AFC Annual Awards”. Отрадно отметить, что Ассоциация футбола Узбекистана победила в номинации "Лучшая футбольная ассоциация года".
Следует подчеркнуть, что за прошедший промежуток времени наша страна не раз проводила крупные мероприятия континентального масштаба на высоком уровне. Также, были реализованы совместные проекты с Азиатской конфедерацией футбола с целью развития данного вида спорта в Узбекистане. В частности, впервые в истории в нашей стране прошли чемпионаты Азии U-23 и U-20, а также конференция президентов и генеральных секретарей ассоциаций-членов Азиатской конфедерации футбола. Ассоциация футбола Узбекистана неустанно оказывала содействие в организации отборочных континентальных турниров, матчей среди клубов, соревнований CAFА, а также, развитию женского футбола. Все эти усилия и заслуги были должным образом отмечены Азиатской конфедерацией футбола.
Награду получил первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов. Следует отметить, что в этой номинации Узбекистан обошёл Федерацию футбола Ирана и Ассоциацию футбола Японии.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ассоциацию футбола Узбекистана и футбольную семью страны с таким высоким признанием.