Ўзбекистон соғлом турмуш тарзи ва фитнес миллий ассоциациясига асос солинди
Мамлакатимизда аҳоли орасида жисмоний тарбия ва спорт, соғлом турмуш тарзи тарғиботини янада кучайтириш мақсадида Ўзбекистон соғлом турмуш тарзи ва фитнес миллий ассоциацияси ташкил этилди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ассоциациянинг илк Конференцияси бўлиб ўтди.
Тадбирни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департамент раҳбари Одил Абдурахманов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Дурдона Раҳимова, Ёшлар ишлари агентлиги директорининг ўринбосари Дилнозахон Каттахонова, финтес ва масрестлинг федерациясининг масъуллари иштирок этишди.
Ойбек Омилович даставвал ташкил этилаётган янги ассоциациянинг мақсад ва вазифалари хусусида тўхталар экан бу Президентимизнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномаларида илгари сурган Соғлом турмуш тарзи ҳаракатининг амалий натижаси бўлишини таъкидлади.
Тадбирда Одил Қаландарович Абдурахмонов номзоди Ўзбекистон соғлом турмуш тарзи ва фитнес миллий ассоциацияси раислигига илгари сурилди. Делегатлар ушбу номзодни бир овоздан қўллаб-қувватлашди ва О.Абдурахманов янги ташкил этилган ушбу ассоциация раиси этиб сайланди.
Ўз навбатида, Одил Қаландарович билдирилган ишончни оқлашга, аҳоли орасида соғлом турмуш тарзи ва тўғри овқатланишни тарғиб қилиш, мамлакатимиздаги фитнес индустриясини янада кучайтириш йўлида бор куч-ғайратини ишга солишга ваъда берди.
Кун тартибига мувофиқ, Ассоциация раиси ўринбосарларининг таркиби ҳам шакллантириб олинди. Унга кўра, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Саъдуллаев, шунингдек, Жаҳонгир Наврўзов, Моҳир Каримов ҳамда Шоҳруҳ Далиев Ассоциация раиснинг ўринбосарлари лавозимига сайланишди.
Тадбирда сўз олган Дурдона Раҳимова Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ушбу ташкилот фаолиятини ривожлантириш, ёшлар орасида кенг тарғиб қилишда елкадош бўлишини билдирди. Шунинг билан, Ўзбекистон соғлом турмуш тарзи ва фитнес миллий ассоциациясининг Конференцияси ўз ишини якунлади.

18 Октября 2023 5778
В целях дальнейшего усиления пропаганды физической культуры и спорта, здорового образа жизни среди населения страны создана Национальная ассоциация здорового образа жизни и фитнеса Узбекистана. Сегодня в НОК состоялась первая Конференция Организации.
Мероприятие провёл Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. В нём приняли участие руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Дурдона Рахимова, заместитель директора Агентства по делам молодёжи Дилнозахон Каттахонова, ответственные лица Федерации финтеса и масрестлинга.
Говоря о целях и задачах создаваемой новой Ассоциации, Ойбек Омилович отметил, что это станет практическим результатом движения "Здоровый образ жизни", которое Президент выдвинул в посланиях Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В рамках встречи была выдвинута кандидатура Абдурахманова Одила Каландаровича на пост председателя Национальной ассоциации здорового образа жизни и фитнеса Узбекистана. Делегаты единогласно поддержали этого кандидата, и О.Абдурахманов был избран руководителем данной Организации.
В свою очередь, Одил Каландарович пообещал оправдать оказанное ему доверие, приложить все усилия для пропаганды здорового образа жизни и правильного питания среди населения, дальнейшего укрепления фитнес-индустрии в нашей стране.
В соответствии с повесткой дня также был сформирован состав заместителей председателя Ассоциации. На эти посты были избраны первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта Алишер Садуллаев, а также Джахонгир Наврузов, Мохир Каримов и Шохрух Далиев.
Выступая на мероприятии, Дурдона Рахимова отметила, что Министерство молодёжной политики и спорта будет тесно сотрудничать в развитии деятельности этой Организации, её широкой пропаганде среди представителей подрастающего поколения. На этом конференция Национальной ассоциации здорового образа жизни и фитнеса Узбекистана завершила свою работу.