Тарихий натижа қайд этган Ханчжоу-2022 қаҳрамонлари тантанали кутиб олинди
Жорий йилнинг 23 сентябрь – 8 октябрь кунлари Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида ўтказилган XIX ёзги Осиё ўйинларида муваффақиятли иштирок этган Ўзбекистон делегацияси тантанали кутиб олинди. Делегация давлатимиз томонидан ташкил қилинган махсус чартер рейсда Тошкентга етиб келди.
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида делегациямизни Ўзбекистон Республикаси Бош Вазири Абдулла Арипов бошчилигидаги ҳукумат вакиллари, Тошкент шаҳар ҳокими вазифасини бажарувчи Шавкат Умрзоқов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари раҳбарияти қарши олди.
Тантанали тадбирда Абдулла Нигматович музаффар спортчиларимизни эришилган муваффақият билан қутлаб, уларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг табригини ўқиб эшиттирди. Ўз навбатида, спортчилар номидан сўз олган мусобақа чемпионлари Баҳодир Жалолов ҳамда Шарифа Давронова давлатимиз томонидан қаратилаётган бундай ғамхўрликдан мамнун эканликларини билдириб, юртбошимизнинг бундай эътибори Париж-2024 Олимпия ўйинлари йўлида катта мотивация беришини таъкидлаб ўтишди.
Анъанага мувофиқ, Осиё ўйинлари қаҳрамонларига пойтахтимизнинг марказий кўчалари бўйлаб чемпионлар кортежи ташкил этиб берилди. Уларни минглаб ҳамюртларимиз кўтарингки руҳда қарши олишди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон делегацияси жорий Осиё ўйинларида 22 та олтин, 18 та кумуш ва 31 бронза, жами 71 та медаль билан умумжамоа ҳисобида 45 мамлакат орасида 5-ўринни эгаллади. Қайд этиш жоиз, делегациямиз нисбатан бир неча баробар кўп спортчи билан ташриф буюрган ва кучли ўнликдан ўрин олган Таиланд, Хитой Таипейи, шунингдек, қитъамиз спортида юқори нуфузга эга бўлган Қозоғистон, Эрон, Гонконг, Қатар, Баҳрайн каби жамоаларни ортда қолдиришга муваффақ бўлди.
Бу галги Осиё ўйинларида атлетларимиз футбол, шунингдек, дзюдо, қиличбозлик, ўқ отиш, бадиий гимнастика, таэквондо WT, шахмат турларининг жамоавий дастурларида кўплаб медалларни жамғаришди. Медаллар кесимини таҳлил қиладиган бўлсак, жамоавий дастурдаги совринлар билан ҳисоблаганда, 113 нафар спортчи 132 та медаль қўлга киритди. Делегациямиз ҳисобидаги 22 та олтин медаль 31 нафар спортчи ҳиссасига ёзилган бўлиб, уларнинг деярли тенг ярми (49 фоизи) спортчи қизларимиз улушига тўғри келади. Бу эса мамлакатимизда хотин-қизлар спортига қаратилаётган эътиборнинг юксак самарасидир. Шунингдек, 26 нафар атлет томонидан жамғарилган 18 та кумуш медалнинг 39 фоизи, 65 нафар спортчи келтирган 31 та бронза медалининг 35 фоизи айнан аёллар спортида эришилган.
Демак, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ортда қолди. Энди спортчиларимиз эртаданоқ олдинда турган муҳим мусобақалар, энг аввало, Париж-2024 Олимпиадаси сари тайёргарликни давом эттиришади. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бу йўлда барча спортчи ва мураббийларга омад ва зафарлар тилайди. Шу билан биргаликда, спорт соҳасига қаратилаётган эътибор, атлетларимизни қўллаб-қувватлаш борасидаги ислоҳотлар учун давлатимиз раҳбарига миннатдорчилик билдиради.

10 Октября 2023 2585
Делегация Узбекистана, успешно принявшая участие в XIX летних Азиатских играх, состоявшихся в китайском городе Ханчжоу с 23 сентября по 8 октября, была встречена торжественно. Наши соотечественники прибыли на Родину на специальном чартерном рейсе, организованном со стороны государства.
Церемония была проведена в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. Спортсменов встретили представители Правительства во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым, и.о. хокима Ташкента Шавкат Умурзаков, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Министерства молодёжной политики и спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов Узбекистана.
На торжественном мероприятии Абдулла Нигматович поздравил успешных спортсменов с достигнутыми результатами и зачитал им поздравление Президента Республики Узбекистан. В свою очередь, выступившие от имени спортсменов, чемпионы Игр Баходир Жалолов и Шарифа Давронова отметили, что очень благодарны за такое пристальное внимание со стороны государства, что это даёт огромную мотивацию на пути к ОИ Париж-2024.
В завершение торжества, по традиции в аэропорту представители делегации на кортежах чемпионов проехали по центральным улицам столицы. Их встречали тысячи поклонников и любителей узбекского спорта.
Напомним, что делегация Узбекистана на нынешних Азиатских играх заняла пятое место в общекомандном зачёте с 71 медалью (22 золотые, 18 серебряных и 31 бронзовая) среди 45 стран. Стоит отметить, что отечественная сборная показала лучший результат по сравнению с Таиландом и Китайским Тайбэем, у которых было в несколько раз больше атлетов и вошедшие в первую десятку по итогам Азиады, а также Казахстан, Иран, Гонконг, Катар, Бахрейн, имеющие высокий авторитет в области спорта нашего континента.
Примечательно, что на нынешних Азиатских играх узбекские атлеты завоевали медали не только в индивидуальных, но в игровых и в командных видах спорта. В том числе по футболу, а также по дзюдо, фехтованию, стрельбе из лука, художественной гимнастике, таэквондо WT, шахматам. Стоит отметить, что если считать по наградам вместе с атлетами в командных программах, то 113 спортсменов завоевали 132 медали. 22 золотых наград удостоились 31 спортсмен, из которых почти равная половина (49 процентов) приходится на долю девушек. Это является высоким результатом внимания, которое уделяется женскому спорту в нашей стране. Кроме того, 39% из 18 серебряных наград, завоеванных 26 спортсменами, и 35% из 31 бронзовой медали - 65 атлетами, приходятся именно на долю женского спорта. Малая Олимпиада ещё раз открыла талантов узбекского спорта в таких командных программах как фехтование, дзюдо, гребля, футбол, художественная гимнастика, шахматы.
Таким образом, Азиатские игры Ханчжоу-2022 остались позади. Теперь отечественные спортсмены продолжат подготовку к предстоящим важным соревнованиям, и, прежде всего, к Олимпиаде 2024 года в Париже. Национальный Олимпийский комитет ещё раз искренне поздравляет отважных спортсменов и тренеров, всех тех, кто причастен к развитию спорта в нашей стране с таким отличным результатом, желает всем новых побед и достижений на престижных состязаниях международного масштаба! Вместе с тем, выражает благодарность за внимание, уделяемое спортивной сфере, со стороны главы нашего государства за реформы, направленные на поддержку отечественных спортсменов.